play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Nowi mieszkańcy chorzowskiego ZOO

today9 czerwca 2021

Background

Do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego przyjechały cztery antylopy indyjskie. Są to roczne samice, pochodzące z ogrodu zoologicznego w Hamburgu. Obecnie są to jedyne przedstawicielki tego gatunku w Polsce.

Antylopy zamieszkały na wybiegu, który do tej pory zajmowały wikunie. Mieści się on w tylnej części ogrodu, w sąsiedztwie jeleni milu i sik wietnamskich. Dzięki takiemu rozwiązaniu w bliskim sąsiedztwie będzie można obserwować kilka gatunków pochodzących z Azji. Obecnie w ZOO  zobaczyć będzie można jedynie samice tego gatunku. Ze względu na ich młody wiek sprowadzenie samca nastąpi w późniejszym czasie.

Przyjazd antylop indyjskich nie spowodował zniknięcia wikunii ze Śląskiego Zoo. Obecnie zwierzęta przebywają na wybiegu w sąsiedztwie jeleni milu. W przyszłości przeniesione zostaną na jeden z wybiegów zewnętrznych, wchodzących w skład kompleksu Ameryki Południowej.

Antylopa indyjska do niedawna nazywana garną, osiąga w kłębie wysokość ok. 70-85 cm, przy wadze ok. 30-40 kg. Wyraźnie widoczny jest dymorfizm płciowy – samice są żółtobrązowe i nie posiadają rogów. Samce są ciemnobrązowe lub czarne, a na ich głowach widoczne są długie, skręcone rogi. Występują naturalnie na terenie Nepalu i Indii. Spotkać je można również w Argentynie i Peru na terenach
trawiastych i półpustynnych, w których mają łatwy dostęp do trawy. Żyją w stadach liczących do 50 osobników, składających się z jednego dorosłego samca, grupy samic oraz młodych. Są skryte i nieśmiałe. Latem aktywne przede wszystkim wczesnym rankiem oraz późnym popołudniem. Przez resztę dnia odpoczywają w cieniu.

Garny zaliczane są do gatunków narażonych na wyginięcie. Największe zagrożenie stanowi dla nich utrata siedlisk, które przekształcane są w pola uprawne. Nierzadko padają także ofiarami polowań rolników, którzy chcą ochronić przed nimi swoje pola.

źródło/foto: Śląski Ogród Zoologiczny

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content