play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Nowocześnie i higienicznie. Nowa apteka w szpitalu w Zawierciu

today20 sierpnia 2020

Background

Nowocześnie i higienicznie. Nowa apteka w szpitalu w Zawierciu. Po ponad pół wieku apteka Szpitala w Zawierciu doczekała się gruntownej modernizacji. Na potrzeby apteki przebudowano nieużytkowane pomieszczenia na I piętrze szpitala, w pełni dostosowując lokal do obowiązujących przepisów.

Nowocześnie i higienicznie. Nowa apteka w szpitalu w Zawierciu. Apteka zyskała dodatkową powierzchnię, dzięki czemu możliwe było powiększenie izby ekspedycyjnej, czyli miejsca, skąd produkty lecznicze i wyroby medyczne trafiają do poszczególnych oddziałów i poradni. Izbę recepturową, służącą do przygotowywania leków recepturowych, zaopatrzono w śluzę zapewniającą pomieszczeniu właściwą klasę czystości. Wydzielono także komorę przyjęć i dodatkowe magazyny: leków chronionych, łatwopalnych i żrących, środków do dezynfekcji i materiałów opatrunkowych. Utworzono pomieszczenie sterylizatorni i destylatorni.

Przez lata apteka działała w pomieszczeniach, które nie spełniały standardów. Inspektor farmaceutyczny wielokrotnie wskazywał na potrzebę dostosowania lokalu do obowiązujących wymogów mówi dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu Piotr Zachariasiewicz niestety brak środków na remont powodował, że kolejne władze placówki, zamiast zmodernizować aptekę, wnioskowały o odroczenie terminu wykonania decyzji, co tylko pogłębiło problem”.

Od 2003 r. nad apteką wisiała groźba zamknięcia. To w rezultacie sparaliżowałoby pracę całego szpitala, bo to właśnie apteka zabezpiecza w produkty lecznicze, wyroby medyczne i sprzęt jednorazowego użytku wszystkie oddziały i poradnie należące do placówki. Jej strategiczna rola ujawniła się zwłaszcza teraz, w trakcie epidemii. To na pracownikach apteki szpitalnej spoczywało zadanie wyposażenia medyków w środki ochrony osobistej i preparaty do dezynfekcji. Dzięki ich pracy w szpitalu niczego nie brakowało.

„Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny zobligował nas do przeprowadzenia prac związanych z dostosowaniem lokalu apteki szpitalnej najpóźniej do 2023 r. Uznaliśmy jednak, że nie będziemy zwlekać z remontem. To, czego nie udało się zrobić przez niemal dwie dekady, zrealizowaliśmy w rok podkreśla dyrektor.

Po przeprowadzce apteka ma do dyspozycji blisko 300 m2. Co najważniejsze, obecnie spełnia wszystkie wymogi określone w Prawie Farmaceutycznym. Inwestycja kosztowała ponad pół miliona złotych.

źródło i fot. szpital w Zawierciu

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content