play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Nowości w kwalifikowaniu na szczepienia. Sytuacja epidemiczna wciąż trudna

today9 kwietnia 2021

Background

Trudna sytuacja epidemiczna panuje w całym kraju, jednak są regiony, w których system ochrony zdrowia jest na skraju wytrzymałości, albo już nie wytrzymał naporu pandemii. Tak jest niestety na Śląsku, gdzie już od kilkunastu dni potrzebna jest relokacja pacjentów z COVID-19 do ościennych województw.

Niepokojące statystyki dla Śląska

W całym kraju wczoraj potwierdzono ponad 27 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Podano też olbrzymią liczbę zgonów po zakażeniu SARS-CoV-2 – sięgała ona niemal tysiąca. Jak poinformował wczoraj rzecznik Ministerstwa Zdrowia są to jednak dane obejmujące kilka świątecznych dni.

Najwięcej zgonów po zakażeniu SARS-CoV-2 , bo aż 141 – zaraportowano na Śląsku. Nasze województwo zajmowało także niechlubne pierwsze miejsce w raporcie Ministerstwa Zdrowia dotyczącym nowych zakażeń. W ciągu doby  było ich niemal 5 tysięcy. Najgorszą sytuację odnotowały Katowice, gdzie wykryto ponad 300 nowych przypadków zakażenia, ponad 200 w powiecie bielskim, będzińskim i w Sosnowcu. W śląskich szpitalach zajętych pozostaje 85% „covidowych” łóżek. Na całe województwo przypadały wczoraj już tylko 43 wolne respiratory.

Minister Adam Niedzielski zapowiedział, że dziś także liczba nowych zakażeń będzie wysoka i przekroczy 28 tysięcy. Zgodnie z zapowiedzią szefa resortu zdrowia, niestety dane dotyczące zgonów po zakażeniu również są niepokojąco wysokie.

Szczepienia przyspieszą – jest rozporządzenie

Wchodzi w życie rządowe rozporządzenie, które umożliwi osobom, które wykonują zawody medyczne, kwalifikowanie pacjentów do szczepień przeciwko COVID-19. Sam system również został uproszczony. Będzie polegał na wypisaniu  przez pacjenta specjalnie przygotowanego kwestionariusza:

– Dzisiaj opublikujemy uproszczoną kwalifikację polegającą na tym, że będzie ona odbywała przez wypełnienie karty kwalifikacyjnej do szczepienia. Jest to prosty kwestionariusz. W razie wątpliwości pacjent będzie kierowany do lekarza – tłumaczył szef KPRM.

Minister Michał Dworczyk odniósł się dzisiaj w czasie konferencji także do medialnych doniesień, które mówiły o wysokim współczynniku marnowania szczepionek. Jak zapewnił minister odpowiedzialny za program szczepień, takie informacje nie są zgodne z prawdą:

– Na tle innych krajów mamy w tej kwestii świetne statystyki – zapewniał minister Dworczyk.

Szef Kancelarii Premiera zapewnił, że zgodnie z planem, 12 kwietnia ruszy rejestracja osób z rocznika 1962.

– Jeżeli po uruchomieniu rejestracji na szczepienia kolejnych roczników zabraknie terminów, wtedy możemy na jeden-dwa dni wstrzymać ten proces; jeżeli będzie mniejsze zainteresowanie, możemy przyśpieszać rejestrację – tłumaczył minister.

Minister Michał Dworczyk zauważa, że problem stanowi dziś brak szczepionek, a nie brak punktów szczepień i ich personelu. Jego zdaniem, kiedy tylko dostawy szczepionek się powiększą, Polska będzie w stanie szczepić dużo więcej pacjentów. Równocześnie zwrócił także uwagę, że należy zróżnicować ilość punktów szczepień i samych dostaw preparatów w zależności od liczby populacji i przepustowości poszczególnych punktów.

Minister Niedzielski: Sytuacja pandemiczna w kraju jest bardzo trudna

Dziś kolejny przyrost nowych zakażeń powyżej 28 tysięcy – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Odniósł się do wysokiej liczby hospitalizacji, mówiąc, że są regiony w których sytuacja jest wyjątkowo trudna. Wśród nich wymienił między innymi Śląsk i Mazowsze.

 

 Fot. Facebook/KPMR/transmisja

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content