play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Nowoczesny endoskop będzie pracował w szpitalu w Zawierciu

today31 sierpnia 2020

Background

Nowoczesny endoskop będzie pracował w szpitalu w Zawierciu. Szpital Powiatowy w Zawierciu ma nową, rozbudowaną pracownię endoskopową z pierwszymi w Polsce endoskopami firmy Olympus. To najnowocześniejsza aparatura do badań górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego: gastro i kolonoskopii oraz duodentoskopii. Urządzenie pozwala na przeprowadzenie u pacjentów szerokiej diagnostyki przełyku, żołądka, dwunastnicy oraz jelita grubego z niezwykłą precyzją. Umożliwia też wykonywanie drobnych zabiegów, takich jak usuwanie ciał obcych z układu pokarmowego, zakładanie sondy pozajelitowej, opaskowanie żylaków przełyku, usuwanie polipów czy protezowanie dróg żółciowych.

Nowoczesny endoskop będzie pracował w szpitalu w Zawierciu. „Urządzenie to świetnie sprawdza się także w przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego. Posiada funkcje, które znacznie ułatwiają identyfikację źródła krwawienia, dzięki czemu skraca się czas potrzebny do jego zatamowania. Pacjent nie musi trafiać na stół operacyjny, jego pobyt w szpitalu jest krótszy” – tłumaczy lek. Zbigniew Rok.

Koszt nowego aparatu to aż 1,4 mln zł. Jego zakup był możliwy dzięki środkom pozyskanym z funduszy unijnych. Nowy wygląd zyskała też sama pracownia. Dzięki przeprowadzonemu remontowi pacjenci zyskali nowocześnie wyposażone i komfortowe pomieszczenia.

Pracownia wykonuje badania endoskopowe dla oddziałów i poradni specjalistycznych szpitala oraz dla pacjentów z zewnątrz w ramach kontraktu z NFZ. Realizuje także program badań przesiewowych raka jelita grubego. Z bezpłatnej kolonoskopii w znieczuleniu mogą skorzystać:

– osoby w wieku 50 – 65 lat,

– osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia,

u którego rozpoznano raka jelita grubego,

– osoby w wieku 25 – 49 lat z rodziny z zespołem Lyncha

– osoby w wieku 20-49 lat pochodzące z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej.

Zapisy na badania są prowadzone pod numerem tel. 506 111 352.

info i fot. Szpital w Zawierciu

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content