play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Nowy park powstanie w Katowicach. Projekt jest już gotowy [WIDEO]

today4 marca 2021

Background

W Katowicach powstanie nowy park. Zostanie on utworzony w rejonie ulic Leopolda, Wiertniczej i Le Ronda. Park jest już zaprojektowany, zbierane są niezbędne zezwolenia, a budowa ma ruszyć jesienią.

Park projektowali między innymi mieszkańcy Katowic

O tym, jak powinien wyglądać park zadecydowali mieszkańcy w ramach konsultacji społecznych. Przeprowadzono je na przełomie kwietnia i maja ubiegłego roku, udział w badaniu wzięło 1487 osób. Większość wskazywała ten teren jako miejsce spacerów z rodziną, relaksu i aktywności fizycznych na świeżym powietrzu. Na pytanie dotyczące funkcji użytkowych, jakie powinien spełniać park w przyszłości, zdecydowana większość, czyli 87 proc. wskazuje, że to funkcja wypoczynkowo – rekreacyjna jest najistotniejsza.

Połowa pytanych za równie ważną funkcję uznaje ekologiczną i ochronną dla przyrody i środowiska. Trzecią najczęściej wybieraną przez mieszkańców funkcją jest funkcja sportowa (35,8 proc.), a na czwartej i piątej pozycji uplasowała się kolejno rola estetyczna i dekoracyjna (30,4 proc.) oraz funkcja zdrowotna (28,2 proc.) Mieszkańcy wskazywali, że w parku powinny się znaleźć: alejki parkowe (79,6 proc. wskazań) oraz elementy małej architektury, typu ławki, kosze na śmieci (70,5 proc.), a także oświetlenie (55,1, proc. wskazań).

– W centrum będzie woda i przebiegające wokół niej alejki, będzie także pomost. Będzie także strefa rekreacji dla naszych najmłodszych mieszkańców, czyli dla dzieci – duży plac zabaw. Będzie wieża widokowa, z której będzie można popatrzeć na cały ten teren, a może i trochę dalej – mówi Radiu Piekary Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Realizacja projektu parku

W nowym parku ma się pojawić plac zabaw, który wyposażany zostanie w dużą piaskownicę z wiatą, mini ściankę wspinaczkową, drewniany tor przeszkód i huśtawki. Znajdą się tam również elementy edukacyjne w formie ścieżki sensorycznej oraz tunel z wierzby. Cały plac zabaw ma mieć naturalne podłoże w formie kory. Jako oświetlenie parku planuje się wykorzystanie energooszczędnych lamp LEDowych z czujnikami ruchu.

Koncepcja zakłada uporządkowanie i pozostawienie na części obszaru naturalnych grup samosiewów, np. zagajnika brzozowego przy zbiorniku w centrum parku i zadrzewień na skarpie w jego zachodniej części, jako naturalnego ekranu. W planach jest również założenie łąk kwietnych dostosowanych do istniejącego tam siedliska, wzbogaconych o byliny i trawy ozdobne, które będą wpisywać się w naturalne ukształtowanie terenu. Posadzone zostaną także nowe drzewa, wśród których pojawią się m.in. brzoza brodawkowata, topola biała, czereśnia, jarzęby, a dodatkowo jako pojedyncze drzewa – buk czerwony i wierzba płacząca.

Ze względu na charakter terenu sprzyjający zasiedlaniu się ptaków, owadów, płazów oraz roślin, koncepcja zakłada, jak najmniejszą ingerencję w ekosystem stawu i jego strefy nabrzeżnej. Dlatego proponowane jest wykonanie systemów do lokalnej retencji z wykorzystaniem systemu filtracji wód.

– Już zaczęliśmy od tego, że wyłoniliśmy firmę, która park projektuje. Najpierw przedstawiła nam koncepcję. Są już na niej naniesione nasze poprawki. Faza projektowa powinna się zakończyć jesienią tego roku. Taki optymalny termin to byłby wrzesień tego roku – na uzyskanie wszelkich pozwoleń i będzie można ruszać z budową. Chcielibyśmy jeszcze w tym roku wyłonić firmę, która zajmie się budową tego parku –  zapewnia Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach

                      

Park ma zostać utworzony na terenie o powierzchni 7 hektarów, a wszystko ma kosztować około 7 milionów złotych.

Źródło/fot. UM Katowice/Wydział Komunikacji Społecznej 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content