play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Nowy rok szkolny w Katowicach. Nie wszędzie tak jak zwykle

today26 sierpnia 2020

Background

Pandemia koronawirusa sprawia, że otwarcie szkół w sposób analogiczny do rozpoczęcia roku szkolnego w 2019 r. jest niemożliwe, informują władze Katowic. W stolicy regionu przez całe wakacje trwały analizy aktualnej sytuacji epidemicznej. W ostatnich tygodniach odbył się szereg spotkań z dyrektorami szkół, nauczycielami oraz przedstawicielami rodziców. Celem tych działań było wypracowanie modelu funkcjonowania szkół w pierwszych tygodniach września.

Jak mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa, otwarcie szkół od 1 września jest olbrzymim wyzwaniem dla wszystkich – dla uczniów, rodziców, nauczycieli i samorządowców: – Przygotowaliśmy propozycję pakietu rozwiązań dla katowickich szkół. Drobiazgowo analizowaliśmy sytuację i rozważaliśmy kilka różnych wariantów. W ramach Unii Metropolii Polskich, wspólnie z 11 prezydentami największych polskich miast, rozmawiamy o tej kwestii i dzielimy się naszymi pomysłami i doświadczeniami. Uznaliśmy, że kierować będziemy się nie tylko kwestiami epidemicznymi, ale także społecznymi i edukacyjnymi, przekazał prezydent Krupa. I dalej: – (…) chcemy, by od 1 września wdrożony został w Katowicach tzw. hybrydowy model nauczania.

Zgodnie z wytycznymi MEN – pakiet propozycji przekazany zostanie w środę do Sanepidu, który, w przypadku chęci wdrożenia nauczania hybrydowego przez dane miasto, wydaje w tej sprawie opinię

– Analizując całą sytuację trzeba było brać pod uwagę liczne głosy rodziców najmłodszych dzieci, którzy w wielu przypadkach nie mogą sobie pozwolić na to, by kolejne tygodnie spędzać w domu. Dlatego od 1 września, w normalnym trybie, z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego, do szkół będą chodzić uczniowie klas od I do IV oraz przedszkolaki. Dodatkowo, w zwykłym trybie, rok szkolny rozpoczną uczniowie I klas szkół średnich. To po to, aby mieli możliwość zapoznania się ze swoimi nauczycielami – bo trudno jest prowadzić edukację zdalną, jeśli uczeń i nauczyciel nigdy nie mieli okazji się poznać, przekonuje prezydent Marcin Krupa.

Główne założenia proponowanego pakietu rozwiązań dla katowickich szkół od 1 września:

– W szkołach podstawowych – w klasach od V do VIII oraz w szkołach ponadpodstawowych – od II klasy wzwyż wprowadzony zostaje hybrydowy tryb nauczania. W zależności od placówki, może przybrać on dwa warianty. W pierwszym, połowa klas w danym tygodniu przychodzi do szkoły, a połowa odbywa zajęcia zdalnie – po czym w kolejnym tygodniu następuje rotacja. W drugim wariancie, w pierwszym tygodniu przychodzi połowa uczniów danej klasy, a druga połowa ma zdalne zajęcia, a w kolejnym tygodniu następuje rotacja. Wybór wariantu hybrydowego należy do dyrekcji danej szkoły i będzie wdrażany w oparciu o indywidualną analizę sytuacji w danej szkole.

– Przedszkola od 1 września będą funkcjonowały normalnie.

– Klasy I-IV szkół podstawowych (klasy I i IV z uwagi na konieczność zapoznania się z  organizacją szkoły oraz z nowymi nauczycielami, klasa II i III ze względu na ważny aspekt zadań opiekuńczo-wychowawczych szkoły) oraz uczniowie klas I szkół ponadpodstawowych (z powodów jw) rozpoczną zajęcia w normalnym trybie.

Urząd Miasta Katowice informuje, że wszystkie szkoły zostały wyposażone we wszelkie niezbędne środki ochrony zgodnie z ministerialnymi zaleceniami (m.in. maseczki, płyny do odkażania, przyłbice). – Wdrożyliśmy w Katowicach procedury bezpieczeństwa dotyczące m.in.: przyprowadzania dzieci do szkół, stwierdzenia podejrzenia zachorowania ucznia w szkole, spożywania posiłków czy też przerw, mówi Sławomir Witek, naczelnik wydziału edukacji i sportu UM. I dalej: – Uruchomiliśmy także bank dobrych praktyk, dzięki któremu dyrektorzy będą wymieniać się doświadczeniami w zakresie zdalnej edukacji i wdrażać najlepsze rozwiązania dla danej szkoły. Jednocześnie funkcjonują w Katowicach grupy wsparcia dla dyrektorów, dzięki którym błyskawicznie możemy wymieniać się informacjami.

Zmiany nie mają charakteru trwałego. Po dwóch tygodniach funkcjonowania nauki w trybie hybrydowym zostaną podjęte dalsze decyzje dotyczące funkcjonowania szkół, które będą uzależnione m.in. od rozwoju sytuacji epidemicznej, doświadczeń nauczania hybrydowego oraz głosów uczniów, rodziców i nauczycieli.

źródło/foto: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content