play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Zdrowie

Nowy śmiercionośny wirus na świecie. WHO ostrzega!

today16 stycznia 2020

Background

Pierwsze przypadki śmiercionośnego wirusa pojawiły się w grudniu zeszłego roku w Chinach. Dzisiaj ogłoszono, że w Japonii również zachorował młody mężczyzna.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegała we wtorek przed nowym drobnoustrojem, który jest przenoszony z człowieka na człowieka i głównie powoduje on niewydolność oddechową.

Na stronie WHO czytamy:

Koronawirusy (CoV) to duża rodzina wirusów, które wywołują choroby, od zwykłego przeziębienia do północy północy, takich jak zespół oddechowy na Bliskim Wschodzie (MERS-CoV) i zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV). Nowy koronawirus jest nowym szczepem, który nie został wcześniej zidentyfikowany u ludzi. Koronawirusy są odzwierzęce, co oznacza, że ​​są przenoszone między zwierzętami i ludźmi. Szczegółowe badania wykazały, że SARS-CoV został przeniesiony ze zwierząt na ludzi, a MERS-CoV z wielbłądów na ludzi. Kilka znanych koronawirusów krąży w zwierzątach, które nie zainfekowały jeszcze ludzi. Typowe objawy infekcji obejmują objawy ze strony układu oddechowego, gorączkę, kaszel, duszność i trudności w oddychaniu. W większej liczbie przypadków infekcja może powodować zapalenie płuc, ostry zespół oddechowy, niewydolność nerek, a nawet śmierć. Standardowe zalecenia zapobiegania rozprzestrzenianiu się obejmują regularne mycie rąk, zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu i kichania, dokładne gotowanie mięsa i jajek. Unikaj bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy chorób układu oddechowego, takie jak kaszel i kichanie.

WHO oficjalnie poinformowała szpitale na całym świecie o sposobach kontrolowania zakażeń w trakcie ich rozprzestrzeniania. Nie ustalono jeszcze jednakowego leczenia tego wirusa. Aktualnie poleca się zażywanie leków antywirusowych.

źródło:www.who.int/health-topics/coronavirus

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content