play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Nowy wybieg wydry europejskiej w Śląskim Zoo

today22 lipca 2021

Background

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, 21 lipca na swój dotychczasowy wybieg powróciła wydra europejska. Wybieg w ostatnich tygodniach wyłączony był z użytku ze względu na modernizację, jakiej został poddany wiosną 2021 r. Ze względu na pandemię COVID-19 planowany termin zakończenia prac nieznacznie się przesunął.

 

Pomimo trudności udało się w pełni zrealizować założony projekt.

Teren wybiegu wydry poszerzono o niezagospodarowany dotychczas fragment trawnika od strony budynku małpiarni. Po powiększeniu wybieg ma powierzchnię około 300 m, co znacznie poprawia dobrostan zwierząt.

 

Nowy fragment ogrodzenia zbudowano z zachowaniem dotychczasowej stylistyki. Dla komfortu zwiedzających zmieniono lokalizację części szyb ekspozycyjnych.

Z myślą o najmłodszych gościach zoo w nowopowstałej części ogrodzenia umieszczono dodatkowe okienka, przez które dzieci będą mogły z łatwością zaglądać na wybieg.

Zmiany objęły również aranżację wnętrza wybiegu. Nowy wygląd zyskał basen oraz kaskada, która teraz bardziej przypomina naturalną skałę. Kaskada zyskała także nową instalację zasilającą w wodę. Przebudowano budynek, w którym wydry mogły się chronić przed wzrokiem zwiedzających. Jego miejsce zajęło specjalne drewniane schronienie z okienkami. Całości dopełniają nowa roślinność zbliżona do warunków naturalnych terenów zamieszkiwanych przez wydry.

Zmodernizowany wybieg będzie zamieszkany przez niespełna dwuletnią samicę wydry o imieniu Peri, która w Śląskim zoo przebywa od października 2019 r. Jeszcze w tym roku planowane jest sprowadzenie samca tego gatunku i stworzenie pary hodowlanej.

Wydra europejska to średniej wielkości ssak występujący w Europie i Azji, w tym także w Polsce. Zamieszkuje tereny w pobliżu rzek i zbiorników wodnych. Jest drapieżnikiem. Odżywia się rybami, skorupiakami, ptakami i małymi ssakami. Potrafi doskonale pływać, a dzięki wibrysom bez trudu może odbierać ruchy wody i śledzić swoją ofiarę.

Wydra wpisana została do Czerwonej Księgi Gatunków, gdyż uznawana jest za gatunek narażony na wyginięcie.

 

Fot: Zdjęcie poglądowe

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content