play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Nożownik zabił prezydenta Adamowicza na 27. finale WOŚP – rocznica tragicznej śmierci

today14 stycznia 2020

Background

„Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem Solidarności. Gdańsk jest najcudowniejszym miejscem na świecie” – to ostatnie  słowa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Kilka minut później, na scenę wtargnął mężczyzna, który zadał mu kilka ciosów nożem, w wyniku czego zmarł. W sieci krąży nagranie, w którym widzimy ostatnie chwile życia prezydenta tuż po zamachu.

 

 

Dzisiaj mija dokładnie rok od śmierci Pawła Adaowicza. W miejscu śmiertelnego incydentu znajduje się krzyż z inskrypcją „Pamiętamy. 13.01.2019. We remember”. Na wczorajszych uroczystościach żona tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska, Magdalena Adamowicz powiedziała:

-Ta tablica upamiętnia pozbawioną sensu i wyjątkowo okrutną śmierć mojego ukochanego męża, ojca naszych córek, prezydenta Gdańska – miasta solidarności i odwagi. Upamiętnia moment, w którym zwyciężyło zło. Moment, w którym jeden nóż miał zabić całe dobro tamtego cudownego, radosnego dnia. Był to moment, w którym wszyscy przestraszyliśmy się zła.

Na sam koniec dodała:

-Zło zwycięża, kiedy my zaczynamy się bać, dlatego musimy być odważni, dlatego Paweł zawsze był odważny – nie bał się i nie był oportunistą. Mówił, że ktoś musi pokazać odwagę, aby reszta ludzi przestała się bać. Niech ta tablica będzie symbolem odwagi gdańszczan, Polaków. Symbolem odwagi, która zwycięża zło.

Upamiętniając tamte okrutne chwile o godz. 20:00 odbyło się tzw. światełko do nieba, którego prezydent Gdańska już nie zobaczył. Z wieży Ratusza Głównego Miasta Gdańsk zabrzmiał utwór „Sound of Silence”, który stał się hymnem tamtych dramatycznych chwil. Później gdańszczanie udali się do grobu w Bazylice Mariackiej, w której odprawiono nabożeństwo ekumeniczne.

Foto:Facebook/Ziemia Międzyrzecka

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content