play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

O krok od TRAGEDII w Gliwicach. Na niepewny lód wjeżdżają rowerzyści

today8 lutego 2021

Background

Zimowe aktywności na świeżym powietrzu wymagają ostrożności i rozwagi. Tej często brakuje, kiedy ludzie postanawiają wejść na tafle zamarzniętych stawów, jezior i innych zbiorników wodnych.

O krok od tragedii na terenie ośrodka Czechowice w Gliwicach – gdzie grupa młodych ludzi weszła na lód i urządziła sobie ślizgawkę.

– Na szczęście szybko tutaj zareagowała obsługa ośrodka i tym razem wszystko skończyło się dobrze – mówi Marzena Sosnowska z Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych w Gliwicach.

Załamanie się ludu pod całą grupą młodych ludzi mogło się jednak zakończyć wielką tragedią, jednak weekendowy wybryk młodych ludzi nie jest odosobniony.

– Dochodzą do nas sygnały, że na lód wjeżdżają rowerzyści – dodaje Marzena Sosnowska z gliwickiego MZUK .

To bardzo nieodpowiedzialne zachowanie. Przez wahania temperatury, lód jest słaby, może zarwać się pod ciężarem człowieka.

Służby apelują o rozwagę i niewchodzenie na niepewne tafle lodu. Ważne jest także postępowanie w przypadkach, kiedy komuś tej rozwagi zabraknie. Śląska Policja poucza, co zrobić, kiedy załamie się pod kimś lód:

  • W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.
  • Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
  • Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
  • Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę Policji lub Straży Pożarnej.
  • Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niego szok termiczny.
  • W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz.

Tylko w styczniu tego roku 4 osoby straciły życie po tym, jak zarwał się pod nimi lód. 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content