play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Obawa o przyszłość. Związkowcy gliwickiego Opla będą rozmawiać z PSA o gwarancjach zatrudnienia

today17 stycznia 2020

Background

Waży się przyszłość pracowników gliwickiego Opla. Będą rozmowy na temat zasad transferu ludzi do nowego zakładu, który ma produkować samochody dostawcze.

Zakładowa Solidarność rozmawiała ostatnio na ten temat z Carlosem Tavaresem, szefem Grupy PSA, która od 2017 r. jest właścicielem Opla. Jak czytamy w komunikacie „S”, związkowcy od dłuższego czasu bezskutecznie próbowali skłonić polski zarząd fabryki do rozpoczęcia negocjacji na temat zasad przejścia pracowników do nowego zakładu. Nowy zakład pod nazwą PSA Manufacturing Poland jest obecnie budowany w sąsiedztwie istniejącej fabryki, która ma pracować tylko do zakończenia produkcji obecnej generacji Opla Astry. Produkcja aut dostawczych ma ruszyć w Gliwicach pod koniec przyszłego roku. Pracownicy Opla na razie nie uzyskali gwarancji pracy w nowej fabryce.

13 grudnia ub. roku „Solidarność” z Opla zorganizowała masówki informacyjne dla pracowników. Żądania związkowców dotyczące gwarancji zatrudnienia dla załogi gliwickiego zakładu poparła Europejska Rada Zakładowa Opel/Vauxhall. W przyjętej rezolucji Rada potępiła działania PSA oraz wezwała władze koncernu do podjęcia dialogu społecznego w polskim zakładzie. Od 9 grudnia w OMP trwa kontrola Państwowej Inspekcji Pracy.

Gliwicka fabryka zatrudnia obecnie ponad 2 tys. pracowników. Od grudnia 2017 r., w wyniku programu dobrowolnych odejść w Opel Manufacturing Poland zlikwidowanych zostało ok. 1 tys. miejsc pracy.

źródło: Śląsko-Dąbrowska Solidarność

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content