play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

 • cover play_arrow

  Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Objęci kwarantanną nie zostaną bez pieniędzy

today9 kwietnia 2020

Background

Zasiłek chorobowy dla osób objętych kwarantanną. Przypomina o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Teraz wszyscy nią objęci – także domownicy osoby, która na przykład wróciła z zagranicy – mogą się ubiegać o to świadczenie.

Objęci kwarantanną nie zostaną bez pieniędzy. Należy im się zasiłek chorobowy, przypomina o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O ten ubiegać się mogą osoby które zostają w domu na przykład gdy wróciły z zagranicy, a także wszyscy jej domownicy.

Domownicy także objęci zasiłkiem

Kwarantanna dla osób powracających z zagranicy obejmuje teraz także osoby z nią zamieszkujące. Wszyscy, którzy przechodzą taką obowiązkową kwarantannę, mają prawo do świadczeń chorobowych. Warunkiem otrzymania świadczenia jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu.

 • cover play_arrow

  Objęci kwarantanną nie zostaną bez pieniędzy Adam Złotorowicz

Przypomina regionalna rzeczniczka ZUS na Sląsku, Beata Kopczyńska. Podstawą do wypłaty zasiłku jest oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny. Należy je złożyć w terminie do trzech dni roboczych od zakończenia kwarantanny. Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie internetowej www.zus.pl.

Dla kogo świadczenie

Prawo do świadczeń chorobowych podczas kwarantanny mają osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym. Zleceniobiorcy i przedsiębiorcy mogą otrzymać świadczenia, jeśli opłacają dobrowolne składki chorobowe, dodaje rzeczniczka.

 • cover play_arrow

  Objęci kwarantanną nie zostaną bez pieniędzy Adam Złotorowicz

 

Prawo do świadczeń chorobowych podczas kwarantanny mają osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym. Zleceniobiorcy i przedsiębiorcy mogą otrzymać świadczenia, jeśli opłacają dobrowolne składki chorobowe.

Pracownicy medyczni na kwarantannie

Osoba, która w czasie kwarantanny lub izolacji pobiera zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, nie może wykonywać jednocześnie pracy. Wyjątkiem są osoby wykonujące zawody medyczne, które w czasie kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych świadczą pracę zdalną na rzecz podmiotu wykonującego działalność leczniczą lub udzielają świadczeń zdrowotnych w ramach telemedycyny, bądź te które pobierają dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem placówki i świadczą pracę w ramach dyżuru medycznego w godzinach innych niż czas zwolnienia od pracy w związku z opieką nad dzieckiem. Zmiana przepisów, która weszła w życie 1 kwietnia 2020 roku, zezwala tym osobom na pracę zdalną we wskazanym zakresie bez utraty prawa do świadczeń chorobowych albo na pracę poza normalnymi godzinami pracy bez utraty prawa do zasiłku opiekuńczego.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content