play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Piekary Śląskie

Obowiązkowa segregacja śmieci w Piekarach Śląskich. Trzeba zmienić deklaracje

today2 stycznia 2020

Background

Od 1 stycznia 2020 roku weszły w życie nowe zasady utylizacji odpadów. Teraz, każdy będzie musiał segregować śmieci. Osoby, które zadeklarowały wcześniej odpady nieselektywne muszą teraz zmienić zapis w swoich deklaracjach. Zmiany związane są również z podwyżkami cen.

Podstawowa zmiana polega na tym, że w 2020 roku wszystkie śmieci mają być segregowane. Tej zasady muszą przestrzegać mieszkańcy domków jednorodzinnych, bloków i kamienic.

Stanisław Jarząbek, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami informuje, że już rozesłano wezwania do około 700 właścicieli nieruchomości w Piekarach Śląskich, by zmienili pisemne deklaracje z tzw. nieselektywnych na selektywne zbieranie odpadów. Przy okazji każdy z właścicieli otrzymuje pakiet podstawowych informacji jak segregować.

Wprowadzane zmiany są wynikiem nowych, ogólnokrajowych przepisów. Każda polska gmina właśnie teraz wprowadza nowe zasady gospodarowania odpadami, a jednocześnie bardzo często podwyższane są również stawki za wywóz śmieci. W Piekarach nowa stawka wynosić będzie 25 zł od osoby (miesięcznie) – zgodzili się na to miejscy radni. Będziemy ją płacić od lutego – w terminie do 15 marca.

A co się stanie, jeśli będziemy wyrzucać nieposegregowane odpady lub posegregowane niedbale? Naczelnik Stanisław Jarząbek wyjaśnia, że pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej objeżdżający miasto i zbierający śmieci, będą spisywać protokoły, na podstawie których na właścicieli lub zarządców nieruchomości, w których odnotowano śmieci nieposegregowane lub posegregowane źle, będą nakładane kary.

Ustawodawca dał możliwość nakładania kar nawet czterokrotnie wyższych niż bazowa stawka. Jednak władze Piekar Śląskich zdecydowały się tylko na dwukrotność. Osoba, która nie segreguje śmieci (lub robi to źle) zapłaci 50 zł zamiast 25 zł – od każdego członka rodziny. W budynkach wielorodzinnych odpowiedzialność będzie rozłożona na wszystkich mieszkańców.

Szczegółowe informacje na temat segregacji znalazły się w specjalnej ulotce, którą można pobrać ze strony: https://piekary.pl/srodowisko/jak-segregowac/.

Można ją również otrzymać w Referacie Odpadów (Urząd Miasta, ul. Bytomska 92, pokój 110).

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content