play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Obrazy z Bytomia dla chorych onkologicznie

today13 sierpnia 2020

Background

„Pogotowie Kulturalne” z dostawą obrazów dla chorych onkologicznie. 16 wielkoformatowych reprodukcji obrazów z Galerii Malarstwa Polskiego, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu pojawi się w korytarzach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego na ulicy Ceglanej w Katowicach. Będzie to stała ekspozycja, dzięki której pacjenci będą mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z wizerunkami dzieł z bytomskiej galerii.

„Pogotowie Kulturalne” z dostawą obrazów dla chorych onkologicznie. Wśród prezentowanych dzieł,   które zawisną na szpitalnych korytarzach,  znalazły się m.in. „Portret Wandy Siemaszkowej w stroju scenicznym Panny Młodej” Stanisława Wyspiańskiego, „Wesele kozackie” Józefa Brandta czy „Kwiaty w szklanym wazonie” Józefa Pankiewicza. Ta niecodzienna aranżacja holu katowickiej kliniki ma na celu zachęcić pacjentów do korzystania z programu „Pogotowie kulturalne” i do oglądania realizowanych w jego ramach filmów prezentujących muzealne zbiory z dziedziny sztuki, historii, archeologii, etnografii i przyrody.

„Pogotowie Kulturalne” to program udostępniania kultury osobom chorym, ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów onkologicznych i neurologicznych, którzy z racji długotrwałego leczenia nie mogą czynnie uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych (obrazy plus filmy). Dzięki filmom odbiorcy mogą zobaczyć zbiory zarówno te na co dzień prezentowane w salach Muzeum Górnośląskiego, jak i te niedostępne dla zwiedzających i głęboko skrywane w muzealnych magazynach.

Wśród prezentowanych filmów znajdują się również koncerty muzyki kameralnej i relacje z pracowni konserwatorskich. Wszystkie powstałe produkcje (łącznie 15) są udostępniane online na stronach www i mediach społecznościowych Muzeum oraz wgrywane na tablety i telewizory będące w dyspozycji Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego oraz dostarczone tym jego pacjentom, którzy z uwagi na stosowane metody leczenia mają ograniczony dostęp do internetowej sieci.

Projekt „Pogotowie kulturalne”, dofinansowany ze środków ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Kultura Dostępna”, jest realizowany od czerwca do grudnia 2020 roku przez Muzeum Górnośląskim w Bytomiu we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof.K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Śląskim Towarzystwem Muzycznym. W 2019 roku szpital UCK SUM wraz z Muzeum Górnośląskim realizował pilotażowy program, oparty na bezpośrednim kontakcie z pacjentem. W 2020 z uwagi na sytuację epidemiczną program powrócił w zmienionej formule online.

fot. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content