play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Obsypany deszczem nagród spektakl ponownie na scenie Teatru Śląskiego

today7 stycznia 2020

Background

Obsypany deszczem nagród spektakl na scenie Teatru Śląskiego. Spektakl „Pod presją” w reż. Mai Kleczewskiej „Pod Presją” został uznany NAJLEPSZYM SPEKTAKLEM ZAGRANICZNYM 2019 roku według hiszpańskich krytyków. Przedstawienie konkurowało z tytułami z Francji, Belgii czy Brazylii. To wyróżnienie to efekt pokazów spektaklu na Festival de Otoño w Madrycie w listopadzie 2019. Sztukę można zobaczyć dziś i jutro w Teatrze Śląskim. Przedstawienia odbędą się o 19.00. Celem „Pod presją” jest zrealizowanie filmu w teatrze na oczach widza. Publiczność bierze udział w równoległych procesach. Przygląda się aktorom w żywym planie, obserwuje powstawanie filmu i jednocześnie ogląda film.

Spektakl „Pod presją” zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.:

Nagroda im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2017/2018 za reżyserię „Pod presją” dla Mai Kleczewskiej

Grand Prix 11. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Boska Komedia” (ex aequo ze spektaklem „Zapiski z wygnania” z Teatru Polonia)

Główna Nagroda Aktorska dla Sandry Korzeniak na 11. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia” (ex aequo z Krystyną Jandą za rolę w spektaklu „Zapiski z wygnania”)

Złota Maska dla Mai Kleczewskiej za reżyserię „Pod presją”

Złota Maska dla Sandry Korzeniak za rolę Mabel w „Pod presją”.

Złota Maska za spektakl roku dla „Pod presją”

„Pod presją” inspirowane jest motywami ze scenariusza Johna Cassavetesa „A Woman Under the Influence”. To pierwsza w Teatrze Śląskim realizacja Mai Kleczewskiej, która do współpracy zaprosiła Sandrę Korzeniak (rola Mabel). Reżyserka i aktorka są m.in. laureatkami Paszportów POLITYKI. W 2017 roku Kleczewska otrzymała jedną z najbardziej prestiżowych nagród teatralnych w Europie: Srebrnego Lwa za innowację w teatrze, przyznanego reżyserce podczas Teatralnego Biennale w Wenecji.

„Pod presją” jest o braku zaufania. Zaufanie to system umów, które pozwalają na realizowanie wielkich wspólnych projektów. Konsekwencją braku zaufania są wzajemne oskarżenia, poczucie bycia oszukanym i nietolerancja.

„Pod presją” zadaje pytanie o akceptowalne społecznie normy.
Kiedy poza nie wykraczamy?
Kto o tym decyduje?
Kim jest człowiek normalny i jak jest postrzegany?
Zwykły, przeciętny, typowy, średni, masowy, powszechny, standardowy, poprawny, ogólny, optymalny, regularny, naturalny?
Kim w społeczeństwie jest kobieta i jakie wobec niej stawia się normy i wymagania?

Norma jest wzorcem, według którego normalność się stwierdza lub ocenia. Odstąpienie od normy wyklucza, stygmatyzuje. Ludzie niespełniający oczekiwań otoczenia stają się czarnuchami świata.

 

fot. Teatr Śląski

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content