play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Od 1 września korekty rozkładów jazdy ZTM

today29 sierpnia 2020

Background

Wraz z nowym rokiem szkolnym sporo zmian w komunikacji miejskiej ZTM. Od 1 września wiele linii zostanie wzmocnionych, w dużej mierze przywrócone zostaną rozkłady na dni robocze szkolne.

Niektóre korekty pojawią się później – to zależy to od decyzji poszczególnych gmin. Ogólnie Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM) wprowadzi modyfikacje, które mają zapewnić dzieciom i młodzieży bezpieczny dojazd do szkoły. Na wielu liniach pojawią się dodatkowe kursy, większy lub dodatkowy tabor. ZTM konsekwentnie stosuje środki bezpieczeństwa zgodne z reżimem sanitarnym. Od 1 września na swoje trasy wraca także część linii, które zostały czasowo skierowane na objazdy podczas remontów.

Na funkcjonowanie transportu bardzo silnie wpływa obecna sytuacja związana z pandemią, m.in. ograniczenia w liczbie dostępnych miejsc w pojazdach.

– Na bieżąco analizujemy funkcjonowanie komunikacji. Sprawdzamy, w jaki sposób pasażerowie się przemieszczają, mówi Hubert Morawski z biura prasowego ZTM. I dalej: – W ten sposób oszacowaliśmy także, na których liniach od września może pojawić się największe zapotrzebowanie i tam, gdzie to było możliwe, zaplanowaliśmy wzmocnienia. Mimo to sytuacja może się dynamicznie zmieniać, wpływ na nią mają na przykład: zagrożenie dołączenia do żółtej bądź czerwonej strefy oraz spowodowane pandemią spadki dochodów gmin.

Co do zasady, organizator komunikacji zamierza przywrócić rozkłady jazdy na dni robocze szkolne. Ta zmiana dotyczy linii, które na czas wakacji były zawieszone (np. Sz2, 102, 648). Na wielu liniach realizowane będą dodatkowe kursy. Do obsługi skierowany zostanie większy lub dodatkowy tabor (np. linie: 5, 8, 32, 820). Część z gmin jeszcze nie zdecydowała, jak będzie wyglądała edukacja na ich terenie od początku roku szkolnego. Trwają rozmowy z samorządowcami. Oznacza to, że na niektóre ze zmian będzie trzeba dłużej poczekać.

ZTM zapewnia o priorytetowym traktowaniu bezpieczeństwa pasażerów podczas epidemii. Zwiększenie liczby wybranych kursów czy dołożenie pojazdów na części linii od 1 września to kolejny element działań związanych z procedurami mającymi zapewnić maksymalną ochronę w trudnym czasie. Na polecenie ZTM operatorzy zobowiązani są do codziennej dezynfekcji pojazdów, wietrzenia ich oraz otwierania wszystkich drzwi na przystankach bez konieczności używania przycisku sygnalizującego chęć wyjścia z pojazdu. Metropolitalny organizator transportu publicznego prowadzi również kampanię informacyjną, dotyczącą zasad bezpiecznego zachowania, przypominając o konieczności zasłaniania ust i nosa. Nadal obowiązują strefy wydzielone w pojazdach, co wiąże się z czasowym zawieszeniem sprzedaży biletów przez kierujących.

– ZTM poprzez systemy zarządzania ruchem oraz swoich pracowników w terenie, całodobowo monitoruje sytuację i dokłada wszelkich starań, by pasażerowie czuli się bezpiecznie. Sprawdzamy i eliminujemy wszelkie niedociągnięcia, ale pasażerów także zachęcamy do tego, by sami je nam sygnalizowali , mówi Rafał Zając z Wydziału Zarządzania Ruchem ZTM.

1 września wejdą w życie nie tylko zmiany związane z rozpoczęciem roku szkolnego. Modyfikacje rozkładów jazdy zaplanowano również na liniach, które zostały czasowo skierowane na trasy objazdowe w związku z remontami czy zmianami organizacji ruchu. Nastąpi to po ostatecznych decyzjach gmin. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej http://www.metropoliaztm.pl w zakładce „Rozkłady jazdy i Komunikaty”.

źródło: ZTM

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content