play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Od 8 stycznia obowiązywać będą nowe recepty!

today2 stycznia 2020

Background

Od 8 stycznia lekarze będą wystawiać elektroniczne recepty. Będzie prosto, szybko i bez kolejek. W aptece pokażemy czterocyfrowy kod SMS, mail albo wydruk informacyjny. Papierowe recepty pacjenci otrzymają tylko w określonych przypadkach.

 

Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia e-recepta ma wiele zalet i będzie korzystna dla pacjentów oraz dla ogólnokrajowego systemu zdrowia. E-recepta będzie mogła być wystawiona po konsultacji z lekarzem, jednak bez wizyty w gabinecie lekarskim. Dzięki czytelności e-recept unikniemy długich kolejek w aptece oraz ponownego pójścia do lekarza w celu poprawienia recepty. Dodatkowo nie zgubimy jej, ani nie zniszczymy.

By móc skorzystać z tych możliwości, musimy założyć konto w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) na stronie https://www.pacjent.gov.pl i je aktywować poprzez uzupełnienie informacji w zakładce „Moje konto”, tj. numer telefonu oraz (nieobowiązkowo) adres poczty internetowej. Odnajdziemy tam też informacje o dawkowaniu przyjmowanych przez nas leków.

Jeśli nie założymy internetowego konta, zostaje nam trzecia możliwość e-recepty, czyli wydruk informacyjny. Lekarz medycyny zobowiązany jest go wydać na żądanie pacjenta. Wydruk nie będzie musiał być podpisany przez lekarza, ani nie jest wymagana na nim lekarska pieczątka lub ośrodka zdrowia, w którym pracuje dany specjalista. Po okazaniu tego wydruku i podaniu farmaceucie kodu kreskowego z ekranu telefonu komórkowego wykupimy nasze leki.

W określonych przypadkach będzie wystawiana papierowa recepta: w tzw. imporcie docelowym, dla osób o nieustalonej tożsamości, recepty transgraniczne (do końca 2020 r.), będzie to zależało od lekarza lub z powodów awarii systemów informatycznych.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content