play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Od dziś w życie wchodzą nowe przepisy ruchu drogowego

today1 czerwca 2021

Background

Ta data jest w tym roku ważna nie tylko z okazji Dnia Dziecka. Pierwszego czerwca w Polsce zmieniają się ustawowe przepisy, które dotyczą na co dzień niemal wszystkich Polaków. Od dziś obowiązują nowe zasady dla kierowców i pieszych.

Nowe rozwiązania ustawowe, które właśnie zaczęły obowiązywać ujednolicają prędkość dopuszczalną w obszarze zabudowanym. Przez całą dobę trzeba poruszać się z prędkością 50 km/h.

Ustawa ma zapewniać bezpieczeństwo osób pieszych w rejonie przejścia dla pieszych. Przepisy nakładają na kierowców obowiązek dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale również jego najbliżej okolicy. Kierujący jest teraz zobligowany do umożliwienia przejścia przez jezdnię nie tylko osobie pieszej znajdującej się na przejściu, ale również takiej, która wchodzi na przejście.

Wprowadzona została konieczność zachowania minimalnego odstępu pomiędzy pojazdami znajdującymi się na tym samym pasie ruchu na autostradach i drogach ekspresowych. Ten odstęp ma wynosić nie mniej niż połowę aktualnej prędkości pojazdu. Na przykład przy prędkości 100 km/h odległość będzie wynosiła 50 metrów, a przy prędkości 140 km/h odstęp ten wyniesie 70 metrów. Odległości równej połowie aktualnej prędkości nie trzeba zachowywać podczas manewru wyprzedzania.

Od dzisiaj wchodzi w życie także inna zmiana ważna dla pieszych uczestników ruchu drogowego. Osoba, która wchodzi na jezdnię lub torowisko albo przez nie przechodzi, nie może korzystać z telefonu komórkowego i innych urządzeń zakłócających właściwą ocenę sytuacji.

 

Źródło: gov.pl

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content