play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Od dzisiaj drugi etap odmrażania gospodarki. Co nam wolno?

today4 maja 2020

Background

Od dzisiaj drugi etap odmrażania gospodarki. Co nam wolno? Galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, biblioteki, muzea i galerie – otwarte od dzisiaj. Drugi etap odmrażania gospodarki w ubiegłym tygodniu zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dodatkowo, możliwe będzie od dziś przeprowadzenie zabiegów rehabilitacyjnych. Morawiecki zaznaczył, że „otwieramy gospodarkę, ale nie luzujemy zasad bezpieczeństwa związanych z epidemią koronawirusa”. Ciągle trzeba być odpowiedzialnym, a z domu można wyjść przede wszystkim na zakupy i do pracy.

Za dwa dni – 6 maja – otwarte mają zostać żłobki i przedszkola, jednak większość śląskich miast zapowiedziała, że nie wykona tych zaleceń w obawie przed infekowaniem dzieci.

Szczegóły dotyczące drugiego etapu odmrażania gospodarki:

  • od 4 maja otwarte zostaną galerie handlowe (1 osoba na 15m2 powierzchni sklepowej – z wyłączeniem korytarzy; wyłączenie przestrzeni rekreacyjnej i food court),
  • od 4 maja otwarte zostaną również hotele i miejsca noclegowe (ograniczona pozostaje działalność restauracji hotelowych, przestrzeni rekreacyjnej – siłownie, sale pobytu, baseny),
  • od 6 maja otwarte zostaną żłobki i przedszkola (bezpośrednią decyzję o wznowieniu działalności podejmować będą konkretne placówki; rząd zadeklarował zapewnienie środków dezynfekcyjnych),
  • przywrócona zostanie rehabilitacja (nie dotyczy to np. salonów masażu),
  • umożliwiona zostanie działalność bibliotek, galerii sztuki oraz muzeów (decyzja o otwarciu należy do organu prowadzącego po konsultacji z sanepidem).

Premier poinformował również, że kolejne etapy luzowania obostrzeń będą wprowadzane co dwa tygodnie, z zastrzeżeniem, że w tym czasie nie wzrośnie liczba zachorowań. Wtedy możliwe będzie nawet „zrobienie kroku wstecz”. Podtrzymano również obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content