play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

 • cover play_arrow

  Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Od dzisiaj drugi etap odmrażania gospodarki. Co nam wolno?

today4 maja 2020

Background

Od dzisiaj drugi etap odmrażania gospodarki. Co nam wolno? Galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, biblioteki, muzea i galerie – otwarte od dzisiaj. Drugi etap odmrażania gospodarki w ubiegłym tygodniu zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dodatkowo, możliwe będzie od dziś przeprowadzenie zabiegów rehabilitacyjnych. Morawiecki zaznaczył, że „otwieramy gospodarkę, ale nie luzujemy zasad bezpieczeństwa związanych z epidemią koronawirusa”. Ciągle trzeba być odpowiedzialnym, a z domu można wyjść przede wszystkim na zakupy i do pracy.

Za dwa dni – 6 maja – otwarte mają zostać żłobki i przedszkola, jednak większość śląskich miast zapowiedziała, że nie wykona tych zaleceń w obawie przed infekowaniem dzieci.

Szczegóły dotyczące drugiego etapu odmrażania gospodarki:

 • od 4 maja otwarte zostaną galerie handlowe (1 osoba na 15m2 powierzchni sklepowej – z wyłączeniem korytarzy; wyłączenie przestrzeni rekreacyjnej i food court),
 • od 4 maja otwarte zostaną również hotele i miejsca noclegowe (ograniczona pozostaje działalność restauracji hotelowych, przestrzeni rekreacyjnej – siłownie, sale pobytu, baseny),
 • od 6 maja otwarte zostaną żłobki i przedszkola (bezpośrednią decyzję o wznowieniu działalności podejmować będą konkretne placówki; rząd zadeklarował zapewnienie środków dezynfekcyjnych),
 • przywrócona zostanie rehabilitacja (nie dotyczy to np. salonów masażu),
 • umożliwiona zostanie działalność bibliotek, galerii sztuki oraz muzeów (decyzja o otwarciu należy do organu prowadzącego po konsultacji z sanepidem).

Premier poinformował również, że kolejne etapy luzowania obostrzeń będą wprowadzane co dwa tygodnie, z zastrzeżeniem, że w tym czasie nie wzrośnie liczba zachorowań. Wtedy możliwe będzie nawet „zrobienie kroku wstecz”. Podtrzymano również obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content