play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Od jutra kaloryfery w Zabrzu i Bytomiu będą grzać na całego

today12 lutego 2021

Background

Jutro kaloryfery w Zabrzu i Bytomiu będą grzać już na całego. Deklarację przekazała dziś spółka Fortum, która dostarcza mieszkańcom ciepło.

Przypomnijmy kilka dni temu awarii uległ jeden z kotłów na terenie elektrociepłowni w Zabrzu. Problem  został namierzony i jest właśnie usuwany. Jutro wszystko powinno wrócić do normy:

Naprawa postępuje zgodnie z harmonogramem. Jutro czyli w sobotę planujemy rozpocząć rozpalanie kotła i zwiększanie dostaw ciepła. 

Obiecuje rzecznik firmy Fortum Jacek Ławrecki. Awaria dotyczyła 50 tysięcy mieszkań na terenie Bytomia i Zabrza.

Usuwanie awarii trwało kilka dni…

O awarii w elektrociepłowni poinformowano w poniedziałek wieczorem. Do rozpoczęcia prac potrzebne było jednak schłodzenie kotła. Wejście do jego wnętrza możliwe było przez to we wtorek po południu.  Wówczas potwierdzono że przyczyną awarii była nieszczelność układu ciśnieniowego zlokalizowana na wysokości około 40 m wewnątrz kotła. Aby dostać się na tę wysokość, najpierw konieczna była budowa rusztowania. W środę przed południem przeprowadzona została inspekcję miejsca nieszczelności, a producent kotła mógł ocenić zakres koniecznych prac i przewidywany czas naprawy. Jak poinformowała spółka w czwartek przedstawiciele producenta kotła, z udziałem inspektora Urzędu Dozoru Technicznego zakończyli inspekcję miejsca nieszczelności i ustalili technologię naprawy – potwierdzono że wymiany wymagało kilkanaście odcinków rur o łącznej długości 20 m. Prace zostały rozpoczęte niezwłocznie i były prowadzone całą noc.  Następnie spoiny zostały prześwietlone.  Aby zminimalizować niedogodności, firma kupiła grzejniki elektryczne i przekazała je do placówek wskazanych przez władze Bytomia i Zabrza, m.in. przedszkoli i świetlic szkolnych.

/zdjęcie poglądowe 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content