play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Od jutra w szkołach średnich PRÓBNA MATURA. Jak będzie wyglądała?

today2 marca 2021

Background

Zdalne nauczanie trwa, a matura się zbliża. By zweryfikować umiejętności uczniów ostatnich klas szkół średnich, a także oswoić ich z sanitarnymi reżimami obowiązującymi na maturze, przeprowadzany jest test diagnostyczny, czyli tzw. próbna matura.

Już jutro rozpoczną się w szkołach próbne egzaminy maturalne. Potrwają one dwa tygodnie i podobnie jak przed rokiem będą odbywały się w ścisłym reżimie sanitarnym. Czy jednak wszyscy uczniowie przystąpią do egzaminu?

– Przeprowadzenie testu diagnostycznego, czyli próbnej matury, odbywa się na zasadzie dobrowolności, stad nie wiemy jaka liczba uczniów, czy też szkół będzie ten egzamin przeprowadzała. Uczniowie, którzy z różnych względów nie będą mogli uczestniczyć w diagnozie w szkole, będą mogli skorzystać z arkuszy zamieszczonych na stronach internetowych CKE, OKE i Ministerstwa Edukacji – wyjaśnia w rozmowie z reporterem Radia Piekary Urszula Okrajni z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

Należy też pamiętać o zasadach sanitarnych przewidzianych na czas próbnych matur:

– Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły z wyjątkiem sal, w których przeprowadzany będzie test diagnostyczny, zaraz po zajęciu przez uczniów miejsc – mówi reporterowi Radia Piekary Urszula Okrajni z OKE.

Ponadto każdy uczeń będzie musiał skorzystać ze swoich przyborów – długopisu czy kalkulatora i nie może pożyczać ich innym zdającym. Jeśli przybory zapewni szkoła to muszą być one zdezynfekowane.

Jutro rano uczniowie zmierzą się z maturą z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content