play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Od marca w pionie. Oto nowe wzory biletów ZTM

today9 stycznia 2020

Background

Wraz z wejściem w życie nowej taryfy, w marcu zaczną również obowiązywać nowe wzory jednorazowych biletów papierowych. Będę miały dotychczasowe rozmiary, ale będą wyglądały zupełnie inaczej.

Po pierwsze zostały zaprojektowane w orientacji pionowej, czyli w taki sposób, w jaki pasażer wkłada je do kasownika. Ponadto inaczej zostały na nich rozłożone akcenty graficzne. Najbardziej wyeksponowana będzie informacja dotycząca tego, jaki jest to rodzaj biletu – „na jedno miasto lub na 20 minut”, „na dwa miasta lub na 40 minut” czy „na trzy miasta lub na 90 minut”. Na dotychczasowych biletach najbardziej rzuca się w oczy informacja o cenie.

Mocną stroną nowych biletów ma ją być również zabezpieczenia – zarówno te widoczne, jak i ukryte. W przypadku tych pierwszych jest to m.in. hologram aplikowany techniką hot-stampingu, papier z własnym znakiem wodnym z widocznymi włóknami w strukturze papieru, numerator typograficzny, linie rastrowe różnych grubości oraz wzór reliefowy w tle.

– To bardzo istotna zaleta nowego projektu. Poza wymienionymi już zabezpieczeniami uwzględniliśmy także te niewidoczne dla ludzkiego oka, ale o nich – z wiadomych powodów – nie chcemy mówić, mówi Małgorzata Gutowska, dyrektor Zarządu Transportu Metropolitalnego. – Wszystkie elementy sprawiają, że nasze bilety stają się bardzo trudne do podrobienia, dodaje.

Papierowe bilety jednorazowe, zakupione przed 1 marca, po zmianie taryfy nie stracą ważności. Będzie można je wykorzystać na „starych” zasadach do 14 marca. Po tym dniu również będą uprawniać do przejazdów, jednakże trzeba będzie każdorazowo do nich dokupić tzw. bilety uzupełniające o nominale 10 groszy – tak, aby sumaryczna cena biletów wcześniej zakupionego i uzupełniającego, była zgodna z obowiązującą taryfą.
źródło: ZTM

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content