play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Od poniedziałku 50 łóżek covidowych! Minister Zdrowia nakłada obowiązek na tarnogórski szpital

today29 października 2020

Background

Mają kilka dni na zapewnienie pacjentom 50-ciu tak zwanych łóżek covidowych. Taki obowiązek nałożył na tarnogórski szpital powiatowy Minister Zdrowia. Trwają więc intensywne prace adaptacyjne.

15 łóżek covidowych jest już zgłoszonych do NFZ-u.

-Nie da się tego zrobić tak nagle, przede wszystkim z powodu braku personelu. W tej chwili funkcjonuje 15 łóżek na internie 1. Szukamy tych miejsc w taki sposób, aby  jak najmniej obciążyć funkcjonowanie szpitala. Nie wiem czy się da połączyć wodę z ogniem, czyli funkcjonowanie szpitala dla pacjentów niecovidowych, ze stworzeniem łóżek covidowych. Myślę jednak, że w ciągu najbliższych dni, każdy szpital dostanie polecenie przekształcenia się w całości, albo tak jak w naszym przypadku w części na odziały covidowe – mówi naszej reporterce dr Leszek Jagodziński, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach.

Łóżka mają być do dyspozycji chorych od  2 listopada.

-15 łóżek już funkcjonuje. Zostało nam jeszcze 35. Odział pediatryczny jest pusty w tej chwili, więc zabezpieczamy go na rzecz właśnie pacjentów covidowych. Tam będą ci pacjenci w lżejszym stanie, bo nie ma możliwości zrobienia tam miejsc respiratorowych. Na 8.00 rano w poniedziałek mielibyśmy zatem 32 łóżka. Niestety nie spina nam się 17. Próbujemy stworzyć je w miejscu „starej kuchni”. Problem w tym, że łóżka będą ale personel, który miałby tam pracować jest chory. Albo zakażony, albo na kwarantannie. Zgłosimy, że  łóżka fizycznie mamy, ale z powodu braku personelu, będziemy je uwalniać sukcesywnie – wyjaśnia prezes szpitala.

5 Pułk Chemiczny z Tarnowskich Gór pomaga medykom w przygotowaniu łóżek covidowych.

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content