play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Od poniedziałku 50 łóżek covidowych! Minister Zdrowia nakłada obowiązek na tarnogórski szpital

today29 października 2020

Background

Mają kilka dni na zapewnienie pacjentom 50-ciu tak zwanych łóżek covidowych. Taki obowiązek nałożył na tarnogórski szpital powiatowy Minister Zdrowia. Trwają więc intensywne prace adaptacyjne.

15 łóżek covidowych jest już zgłoszonych do NFZ-u.

-Nie da się tego zrobić tak nagle, przede wszystkim z powodu braku personelu. W tej chwili funkcjonuje 15 łóżek na internie 1. Szukamy tych miejsc w taki sposób, aby  jak najmniej obciążyć funkcjonowanie szpitala. Nie wiem czy się da połączyć wodę z ogniem, czyli funkcjonowanie szpitala dla pacjentów niecovidowych, ze stworzeniem łóżek covidowych. Myślę jednak, że w ciągu najbliższych dni, każdy szpital dostanie polecenie przekształcenia się w całości, albo tak jak w naszym przypadku w części na odziały covidowe – mówi naszej reporterce dr Leszek Jagodziński, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach.

Łóżka mają być do dyspozycji chorych od  2 listopada.

-15 łóżek już funkcjonuje. Zostało nam jeszcze 35. Odział pediatryczny jest pusty w tej chwili, więc zabezpieczamy go na rzecz właśnie pacjentów covidowych. Tam będą ci pacjenci w lżejszym stanie, bo nie ma możliwości zrobienia tam miejsc respiratorowych. Na 8.00 rano w poniedziałek mielibyśmy zatem 32 łóżka. Niestety nie spina nam się 17. Próbujemy stworzyć je w miejscu „starej kuchni”. Problem w tym, że łóżka będą ale personel, który miałby tam pracować jest chory. Albo zakażony, albo na kwarantannie. Zgłosimy, że  łóżka fizycznie mamy, ale z powodu braku personelu, będziemy je uwalniać sukcesywnie – wyjaśnia prezes szpitala.

5 Pułk Chemiczny z Tarnowskich Gór pomaga medykom w przygotowaniu łóżek covidowych.

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content