play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Od poniedziałku korekta rozkładu jazdy Kolei Śląskich

today11 marca 2020

Background

15 marca wejdzie w życie korekta rozkładu jazdy pociągów, która wynika z konieczności dostosowania się Kolei Śląskich do modernizacji prowadzonych przez zarządcę infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe.

Największe utrudnienia czekają na podróżnych z kierunku wiślańskiego, gdzie od 16 marca, z uwagi na remont, ruch pociągów zostanie całkowicie wstrzymany. Trwają również prace na odcinku Myszków – Częstochowa, które wpływają na kursowanie pociągów linii S1. Są też drobne zmiany na wniosek podróżnych.

… do Wisły

Z uwagi na remont linii kolejowej do Wisły od 16 marca połączenia kolejowe w tym kierunku będą się odbywały z wykorzystaniem zastępczej komunikacji autobusowej. Będą dwa warianty tego rozwiązania. I tak, autobusy będą kursować na trasach: czerwonej i zielonej. Pierwsza z nich to linia dowożąca do Wisły, jest to kurs przyspieszony, gdzie przesiadka na autobusy będzie zapewniona w Bielsku-Białej. Korzystanie z tego wariantu polecane jest osobom, które chcą dojechać np. do Wisły, Ustronia czy Skoczowa. Druga linia – zielona – dowożąca do stacji pośrednich, będzie obsługiwać wszystkie te stacje i przystanki, gdzie wg rozkładu jazdy zatrzymywały się pociągi. W związku z tym ta linia jest dedykowana pasażerom, którzy podróżują w kierunku miejscowości leżących poza główną drogą, jak np. Goleszów, Pierściec, Zaborze i Zabrzeg. Przesiadki na autobusy linii zielonej będą zapewnione w Czechowicach-Dziedzicach i Chybiu (dla kilku kursów). Prawdopodobnie pojawią się specjalne autobusy na weekendy, przygotowywane z myślą o osobach podróżujących z rowerem.

Na czas modernizacji linii kolejowej do Wisły Głębiec, pociąg „Kubalonka” zostanie przekierowany do Żywca, a jego nazwa zostanie zmieniona na „Salmopol”.
Konieczność wdrożenia zastępczej komunikacji autobusowej wynika z remontu prowadzonego przez zarządcę infrastruktury – PKP Polskie Linie Kolejowe. Efektem będzie poprawa kolejowego połączenia południa Polski z Beskidem Śląskim. Wg deklaracji, po remoncie z Katowic do Wisły Głębiec dojechać będzie można w ok. 1h 40 min, a to o ponad 0,5 h krócej niż obecnie, ponieważ składy pasażerskie przyspieszą miejscami z 20 lub 30 km/h do 80 – 120 km/h. Pasażerowie podróżujący w Beskid Śląski otrzymają do dyspozycji nowe stacje Skoczów Bajerki i Ustroń Poniwiec . Odnowione będą stacje: Pierściec, Skoczów, Goleszów, Cieszyn, Ustroń, Ustroń Polana i Wisła Uzdrowisko. Prace obejmą też przystanki: Chybie Mnich, Zaborze, Skoczów Bładnice, Goleszów Górny, Bażanowice, Ustroń Zdrój, Wisła Dziechcinka, Wisła Kopydło.

Remont na linii S1
Ruch pociągów będzie tutaj determinowany możliwościami eksploatacyjnymi odcinka Myszków – Częstochowa. Aby utrzymać możliwie stabilny rozkład, część pociągów ma wydłużone postoje poza peronami stacji Poraj i Myszków, co wiąże się z kilkuminutowym wydłużeniem czasu przejazdu na odcinku Częstochowa – Zawiercie. Do 13 czerwca część pociągów w dalszym ciągu będzie kursować przez Częstochowę Stradom z wykorzystaniem zastępczej komunikacji autobusowej w Częstochowie.

Prace na odcinku Katowice Ligota – Tychy
Dwa weekendy kwietnia będą czasem utrudnień dla pasażerów korzystających z linii S4, S5, S6, S7. W godzinach od 8:00 do 20:00 PKP Polskie Linie Kolejowe SA w celu regulacji naprężeń i wymiany szyn zamknie jeden tor pomiędzy Ligotą a Tychami. Oznacza to, że ruch pociągów pomiędzy tymi stacjami w obu kierunkach będzie prowadzony jednotorowo. Część pociągów pojedzie okrężnie przez Katowice Kostuchnę. Co istotne, żadne połączenie nie zostanie odwołane ani skrócone. Natomiast 12 i 13 maja niektóre pociągi linii S5 na odcinku Czechowice-Dziedzice – Pszczyna będzie zastąpionych autobusami.

Na wniosek podróżnych od 15 marca Koleje Śląskie przywracają postoje wszystkich pociągów na stacji Mysłowice Kosztowy.

źródło: Koleje Śląskie

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content