play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Od soboty zmiany w reżimie sanitarnym. Dziś znów 12 tysięcy zakażeń

today25 lutego 2021

Background

Dystans, dezynfekcja, maseczka, aplikacja, wietrzenie pomieszczeń – czyli nowy skrót DDMAW – towarzyszyć nam będzie podczas trzeciej fali pandemii, którą ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister Adam Niedzielski jeszcze przed oficjalnym raportem Ministerstwa Zdrowia podał w ogólnopolskich mediach liczbę dobowych zakażeń koronawirusem ubiegłej doby. Jest ich 12 145. Na szczegółowe dane dotyczące województw i liczby zgonów wywołanych wirusem SARS-CoV-2 musimy zaczekać do 10:30.

Lockdownu nie będzie

Nie będzie nowych obostrzeń. Zostają te które obowiązywały do tej pory, choć rygory zaostrzono na Warmii i Mazurach, gdzie mocno wzrosła ostatnio liczba zakażeń SARS-CoV2. Tam zamknięcie szkół, hoteli, galerii i obiektów sportowych. Obecny reżim ma być utrzymany na kolejne 2 tygodnie. Dopuszczalne są wcześniejsze luzowania na Warmii i Mazurach, jednak to będzie zależeć od rozwoju sytuacji epidemicznej w tych regionach.

Kwarantanna po przejściu przez granicę

Jest zmiana dotycząca przekraczania granicy państwa. Osoby przekraczające południowe granice Polski – z Czechami i Słowacją – będą musiały się poddać kwarantannie.

– Warunkiem zwolnienia z tej kwarantanny jest przedstawienie negatywnego testu wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin. W innym przypadku będzie obowiązywała kwarantanna – mówił minister Adam Niedzielski.

Zasłanianie ust i nosa – już nie czymkolwiek

Pojawiło się także wyraźne wskazanie co można a czego nie należy zakładać na twarz – jako środek ochrony osobistej

– Do tej pory mieliśmy dopuszczoną możliwość zastępowania maseczek przyłbicami, chustami i innymi zamiennikami. W tej chwili chcemy zrezygnować z tej możliwości. W przypadku przyłbic oczywiście nie oznacza to całkowitego zakazu ich stosowania, tylko oznacza to, że mogą być stosowane na przykład dodatkowo – tłumaczył Minister Zdrowia.

Dopuszczone do stosowania są wszystkie rodzaje maseczek – rekomendowane są te chirurgiczne. Odtąd maseczki to jedyny dopuszczalny środek do zasłaniania ust i nosa.

Szef resortu zdrowia przekonywał także, że rząd chce stopniowo luzować obostrzenia, ale wobec wzrostu liczby zakażeń na razie nie może tego zrobić.

Wszystkie zmiany wchodzą w życie od soboty. Te dotyczące maseczek pewnie zostaną już na stałe, natomiast pozostałe mają obowiązywać na najbliższe dwa tygodnie. 

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content