play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Odcinkowy pomiar prędkości już na obu fragmentach budowanej A1

today23 stycznia 2021

Background

Urządzenia pomiarowe pracują na wszystkich odcinkach budowanej autostrady A1, gdzie ruch po nowej betonowej jezdni odbywa się w układzie 2+2, czyli po dwa pasy w obu kierunkach. Na obu odcinkach obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/h.

Wyznaczone zostały dwa odcinki pomiarowe. Pierwszy od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego o dł. blisko 16 km. Uruchomiono go w minioną środę (20 stycznia). Drugi – od Kamieńska  do początku obwodnicy Częstochowy ma niemal 41 km długości. W tym przypadku pomiar rozpoczął się w piątek (22 stycznia). Oznacza to, że łącznie  objęto nim blisko 57 km budowanej autostrady A1.

Jak czytamy w komunikacie: „To bezprecedensowe rozwiązanie, które nigdy wcześniej nie było stosowane na budowie drogi. Ze względów bezpieczeństwa wprowadza je Inspekcja Transportu Drogowego (ITD) na wniosek Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) oraz wykonawców. Powodem były nagminne i bardzo znaczące przekroczenia przez kierowców obowiązującej prędkości jazdy. W niektórych przypadkach przekraczano ją nawet trzykrotnie!”

Wprowadzone rozwiązanie ma uspokoić i upłynnić ruch, ale przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo zarówno podróżnych jak i pracowników budowy. Z obserwacji wynika, że wielu kierowców zapomina, że porusza się po placu budowy, na którym warunkowo dopuszczony jest ruch samochodów z ograniczeniem prędkości. Cała budowa autostrady A1 między Tuszynem w woj. łódzkim a Częstochową w woj. śląskim jest realizowana „pod ruchem”. Oznacza to, że na jednej jezdni trwają prace, a na drugiej odbywa się ruch samochodowy.

Wprowadzane rozwiązanie będzie obowiązywało do chwili oddania do użytku gotowych, w pełni funkcjonalnych fragmentów autostrady A1 o dwóch jezdniach po trzy pasy ruchu każda, co nastąpi jesienią br.

Ograniczenia prędkości obowiązują również na 25 km odcinku pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem, gdzie z końcem ub.roku przeniesiono ruch na początkowe 4 km nowej, betonowej jezdni. Kierowcy na tym fragmencie mają po jednym pasie ruchu, a na pozostałej części jeden pas w kierunku Piotrkowa Tryb. i dwa pasy w kierunku Katowic (w obrębie niektórych obiektów po jednym pasie).

Jeszcze w tym roku gotowe będą trzy z pięciu budowanych odcinków autostrady A1: Tuszyn – Piotrków Trybunalski, Kamieńsk – Radomsko i Radomsko – granica woj. łódzkiego i śląskiego o łącznej długości niemal 40 km. Cały realizowany fragment autostrady A1 od Tuszyna do Częstochowy będzie gotowy w przyszłym roku. Wtedy na odcinku blisko 81 km kierowcy będą mieli do dyspozycji dwie szerokie, betonowe jezdnie po trzy pasy w obu kierunkach.

źródło/foto: GDDKiA

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content