play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

„Odmrażanie” tramwajów. Będzie więcej kursów i…. nie tylko

today22 maja 2020

Background

Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM) zapowiada „odmrożenie” komunikacji tramwajowej. Odwieszanie linii, zwiększanie liczby kursów i przywracanie w dni powszednie rozkładów jazdy ważnych w dni robocze będzie następować systematycznie od początku przyszłego tygodnia (od 25 maja).

Pierwsze zmiany w komunikacji tramwajowej zostaną wprowadzone 25 maja. Zmiany te obejmą m.in. linię nr 20, która – w związku remontami – tymczasowo będzie kursować w relacji Chorzów Batory Zajezdnia – Szopienice Pętla. Wprowadzenie nowego, stałego rozkładu jazdy nastąpi m.in. na liniach nr 6, 7 i 19, które łączą Bytom, Świętochłowice, Chorzów i Katowice. Ponadto zaplanowano wznowienie kursowania tramwajów na linii nr 11. To głównie dzięki tej zmianie, na odcinku Katowice – Chorzów częstotliwość połączeń zostanie zwiększona dwukrotnie – zamiast sześciu realizowanych odjazdów w ciągu godziny będzie ich dwanaście. Zmiany obejmują również przywrócenie na trasie Stroszek Zajezdnia – Bytom Plac Sikorskiego kursowania linii nr 49.

Kolejne modyfikacje w komunikacji tramwajowej zostaną wprowadzone na przełomie maja i czerwca. – Powoli odmrażane są kolejne obszary życia gospodarczego, zatem wciąż konieczne jest i będzie wprowadzanie zmian w rozkładach jazdy. Od połowy marca wprowadziliśmy już ok. 600 tego typu modyfikacji, mówi Michał Wawrzaszek z ZTM . – Zmiany będą obejmować zarówno komunikację autobusową, jak i tramwajową, jednakże w ciągu najbliższych kilku dni w większym stopniu będą one dotyczyć tej drugiej, dodaje.

Funkcjonowanie komunikacji tramwajowej nie zostanie przywrócone do stanu sprzed epidemii jeden do jeden. – Są dwa powody. Po pierwsze, w czasie epidemii rozpoczęto prace inwestycyjne, które muszą teraz zostać uwzględnione w rozkładach jazdy. Po drugie, przy okazji planowania tych zmian, wprowadzamy pewne modyfikacje, które mają służyć optymalizacji połączeń, wskazuje zastępca naczelnika Wydziału Organizacji Przewozów ZTM, Grzegorz Rutkowski. – Przykładem może być linia tramwajowa nr 7. Od przyszłego tygodnia kursować na niej będą większe pojazdy, wskazuje Rutkowski.

ZTM podkreśla, że wielu z wprowadzanych w maju i czerwcu zmian w komunikacji tramwajowej nie można określić docelowymi. Po zakończeniu budowy katowickich centrów przesiadkowych wprowadzone zostaną zmiany tras i rozkładów jazdy linii tramwajowych kursujących przez Brynów i Zawodzie. Planowane jest m.in. przywrócenie kursowania linii nr 14 do pętli w Brynowie oraz linii nr 16 do Wełnowca. Organizator transportu jednocześnie zaleca pasażerom, aby rozkłady jazdy sprawdzać w internecie, ponieważ są one zmieniane w sposób dynamiczny. Szczegółowe informacje na stronie www.metropoliaztm.pl.

źródło/ foto: ZTM

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content