play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Odnowiono kultowe rzeźby w Parku Śląskim. To m.in. „Płetwonurek” i „Matka z dzieckiem”

today9 września 2021

Background

Kultowe eksponaty Galerii Rzeźby Śląskiej w Parku Śląskim wracają do dawnej świetności. Po „Symbiozie” i „Zakochanych” kolejne rzeźby doczekały się gruntownej konserwacji. To „Płetwonurek”, „Kozice”, „Jelonki” oraz „Matka z dzieckiem”.

Autorem „Kozic” i „Jelonków” był Stanisław Hochuł. Obie rzeźby powstały około 1970 roku. Zostały wykonane z podobnych materiałów, dlatego też z biegiem czasu uległy niemal tym samym uszkodzeniom. Jest jedna ważna różnica, bo w przypadku „Jelonków” konieczna była naprawa rogu, który rzeźba straciła w wyniku aktu wandalizmu. Obecnie naprawione zostały uszkodzone spawy blach, w związku z czym nie ma już mowy o nieszczelnościach i woda nie dostanie się już do środka. Rzeźby zostały poddane dezynfekcji, ich powierzchnię oczyszczono z przebarwień.

Autorem „Płetwonurka” jest z kolei Fryderyk Kubica (rok powstania 1968) i znajduje się tuż za ogrodzeniem restauracji „Łania”. W wyniku oddziaływania czynników atmosferycznych rzeźba uległa częściowemu zniszczeniu. Spoiwo mineralne zostało wypłukane niemal na całej powierzchni. W ramach prac konserwacyjnych powierzchnia rzeźby została wyczyszczona z zabrudzeń i przebarwień wywołanych przez mikroorganizmy takie jak mchy i glony. Elementy metalowe oczyszczono z korozji. Ubytki sztucznego kamienia i metalicznej polichromii uzupełniono kitami mineralnymi.

Najbardziej zniszczona była rzeźba „Matki z dzieckiem”, która jest dziełem rąk Jerzego Kwiatkowskiego. Stworzył ją w 1968 roku. Jako główny materiał użył sztucznego kamienia (lastryka), a konstrukcję tworzą pręty i stalowe rury. Fundament rzeźby uległ całkowitemu uszkodzeniu. W związku z tym rzeźba została zdemontowana i trafiła do magazynu. Cokół rzeźby uległ całkowitemu rozpadowi i nie nadawał się do dalszej ekspozycji. Również ta rzeźba przeszła gruntowną renowację i odzyskała dawny blask.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content