play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Odpowiedzą za paserstwo drogich aut. Wśród oskarżonych zawodnik MMA

today28 lipca 2021

Background

Odpowiedzą za 140 zarzutów w tym między innymi za paserstwo luksusowych samochodów. Wśród oskarżonych zawodnik MMA Mamed Ch. oraz 17 innych osób.

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach (16 lipca 2021 roku) skierował do Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach akt oskarżenia przeciwko 17 osobom oskarżonym łącznie o 140 czynów w tym za paserstwa samochodów i puszczanie w obieg podrobionych banknotów Euro.

Prokurator zarzucił oskarżonym m.in. puszczanie w obieg falsyfikatów banknotów euro na terenie Słowacji kwalifikowane z art. 310 par. 2 kk oraz paserstwo samochodów, w tym luksusowych, pochodzących z czynów zabronionych popełnionych poza granicami Polski. Pozostałe przestępstwa zarzucane oskarżonym dotyczą m.in. oszustw, przywłaszczeń, fałszowania dokumentów i składnia fałszywych zeznań.

Zawodnik MMA wśród oskarżonych

Wśród oskarżonych jest zawodnik MMA Mamed Ch., któremu zarzucono paserstwo, w tym w stosunku do mienia znacznej wartości, nakłaniania do popełnienia przestępstwa zniszczenia mienia oraz naruszenia nietykalności i znieważenia funkcjonariuszy Policji podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych. Oskarżony usłyszał zarzuty posiadania broni palnej bez zezwolenia.
Czyny zarzucone oskarżonemu zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Postępowanie zostało wszczęte na Słowacji

Postępowanie zostało pierwotnie wszczęła na terenie Republiki Słowackiej w czerwcu 2017 r., a  Prokuratora Powiatowa w Czadcy. W grudniu 2017 roku śledztwo wszczęła polska prokuratura i przejęła ściganie karne obywatela polskiego Miłosza P. Ten został tymczasowo aresztowany za popełnienie przestępstw na szkodę obywateli i podmiotów gospodarczych na terenie Słowacji. Następnie w marcu 2018 roku postępowanie zostało przejęte do dalszego prowadzenia przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Do tej pory w sprawie zarzuty usłyszały  24 osoby

W toku śledztwa ustalono, iż główny podejrzany to Jakub Ś. W jego  samochodzie i miejscu zamieszkania ujawniono znaczną ilość fałszywych pieniędzy. Poza wprowadzaniem do obiegu podrobionych banknotów waluty euro, zajmował się również pośrednictwem w handlu samochodami pochodzącymi z przestępstw kradzieży i przywłaszczenia. Mężczyzna miał dopuścić się ich na terenie Czech i innych krajów europejskich. Nabywcami pojazdów były osoby z terenu całego kraju. W trakcie postępowania zatrzymano i aresztowano 4 osoby, w tym Norberta M. Był on osobą odpowiedzialną za sprzedaż falsyfikatów podejrzanemu Jakubowi Ś. Śledczy odzyskali 8 samochodów o łącznej wartości około 1,2 miliona złotych.

Łącznie zarzuty przedstawiono 24 osobom. Część z nich przyznała się do popełnienia zrzucanych im czynów i wystąpiła z wnioskami o wydanie wyroków skazujących.

Międzynarodowa współpraca

W toku śledztwa zgromadzono materiał dowodowy w postaci wyjaśnień części skruszonych sprawców.  Pomogły zeznania szeregu przesłuchanych świadków, jak również zabezpieczone rozmowy na komunikatorach internetowych.

Podjęto także współpracę z czeską i słowacką Prokuraturą oraz w wyniku wystosowania Europejskich Nakazów Dochodzeniowych. Tym sposobem uzyskano pomoc od innych partnerów zagranicznych i pozyskano dodatkowe informacje. Stanowiły one istotny dla sprawy materiał dowodowy w zakresie samochodów pochodzących z czynów zabronionych.

/zdjęcie poglądowe 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content