play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Odra umiera. Wyznaczono nagrodę za kluczowe informacje w sprawie

today13 sierpnia 2022

Background

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd podejmie niezbędne działania, by odnaleźć sprawcę zanieczyszczenia Odry. Wyznaczono nagrodę za istotne informacje w sprawie.

Nagrodę w wysokości 1 miliona złotych wyznaczył Komendant Główny Policji gen.insp. Jarosław Szymczyk za wskazanie osoby czy osób odpowiedzialnych za zanieczyszczenie Odry.

Szef polskiego rządu przyznał, że reakcje i działania służb były spóźnione. Powiedział o tym po posiedzeniu sztabu kryzysowego zwołanego w Gorzowie Wielkopolskim.

W związku z zanieczyszczeniem Odry podjęto stanowcze decyzje osobowe i nastąpiły dymisje. Ze stanowiskiem pożegnali się szefowie Wód Polskich i GIOŚ:

Z wody wyciągnięto dotąd ponad 10 ton śniętych ryb. Nadal nie wiadomo co jest przyczyną groźnego zjawiska. Doniesienia mówią o tym, że do wody przedostała się substancja o właściwościach silnie utleniających, w wyniku której mogło dojść do reakcji, które uwalniają tlen w niewłaściwym stężeniu. Co jeszcze mogło być przyczyną zaistniałej katastrofy ekologicznej? Niewykluczone, że doszło do zrzutu szkodliwych substancji. Znane są już wyniki badań wykonanych zarówno przez stronę niemiecką, jak i polską. Są tożsame – chodzi o podwyższone wyniki parametrów fizycznych i chemicznych wody.

Ustalenie sprawców katastrofy ekologicznej stało się jednym z kluczowych zadań, dlatego wyznaczono wspomnianą wcześniej nagrodę pieniężną w wysokości miliona złotych. Informacja na ten temat ogłoszona została w mediach społecznościowych Policji:

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content