play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Odszkodowanie za śmierć rodzica z polisy na życie

today17 listopada 2020

Background

Młodzi rodzice zwykle nie biorą pod uwagę tego, że… może ich zabraknąć. Niestety poważne choroby i wypadki nie wybierają. Dlatego też należy zadbać o to, by zabezpieczyć przyszłość finansową swoich dzieci. Można w tym zakresie oczywiście liczyć na pomoc państwa, ale w rzeczywistości jest ono kroplą w morzu potrzeb. Znacznie lepiej wypada pod tym względem polisa na życie wykupiona u prywatnego ubezpieczyciela.

Odszkodowanie za śmierć rodzica – na jakiej podstawie można je otrzymać?

To, czy dziecko będzie zabezpieczone na wypadek śmierci matki i ojca, zależy wyłącznie od samych rodziców. To oni muszą postarać się o to, aby wcześniej wybrać odpowiednią polisę gwarantującą wypłatę godziwego odszkodowania. Ci, którzy spodziewają się pomocy państwa, mogą być niemile zaskoczeni – można liczyć na pewne wsparcie pieniężne ze strony instytucji publicznych (zasiłek z ZUS), jednak jest ono mizerne.

Rodzice myślący o przyszłości swoich pociech mają przynajmniej dwie możliwości. Mogą zdecydować się na polisę podstawową lub rozszerzoną. W tym pierwszym wypadku dzieci dostaną odszkodowanie tylko po śmierci rodziców. Drugi wariant zakłada dodatkowo zabezpieczenie samego ubezpieczonego na wypadek poważnej choroby lub uszczerbku na zdrowiu. Jak nietrudno się domyślić, może to uratować rodzinę przed problemami finansowymi.

Innym rozwiązaniem jest polisa posagowa. Jest to sposób na zbieranie kapitału dla dziecka, ale także jego solidne zabezpieczenie finansowe. Zgromadzone na takiej polisie środki mogą zostać przekazane dziecku, kiedy skończy ono 18 lat, ale nie później niż w dniu 26. urodzin. Jeżeli rodzic nie dożyje tego momentu, jego pociecha będzie mogła liczyć na rentę wypłacaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Istnieje także możliwość, aby dziecko zostało dopisane do umowy polisy grupowej – taka opcja znajduje się w ofercie niektórych ubezpieczycieli.

Jeżeli jeszcze nie wiesz, na jaki wariant się zdecydować, podpowiedzi szukaj na: https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/odszkodowanie-za-smierc-rodzica-z-polisy-na-zycie/110.html

Co ma wpływ na wysokość odszkodowania dla dziecka?

Wysokość odszkodowania wypłacanego po śmierci rodzica wynika ściśle z warunków zawartej umowy. Można spodziewać się, że im składka na ubezpieczenie będzie wyższa, tym wyższe będzie samo odszkodowanie. Warto jednak przeanalizować, który wariant – polisa na życie podstawowa, rozszerzona czy posagowa – będzie korzystny w konkretnym przypadku.

Trzeba być też świadomym tego, że wysokość składki nie może być jedyną kwestią decydującą o wyborze polisy. Liczą się przede wszystkim warunki umowy i zakres zabezpieczenia.

Co zrobić, aby otrzymać odszkodowanie za śmierć rodzica?

Ten, komu przysługuje odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia, musi zgromadzić odpowiednią dokumentację. Jest ona analogiczna w przypadku wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych. Niezbędne będą:

  • odpis skrócony aktu zgonu ubezpieczonego
  • kopie karty zgonu ubezpieczonego
  • dokumentacja medyczna sporządzona przed zawarciem umowy ubezpieczenia
  • oświadczenie uposażonego, w którym zostaną potwierdzone jego dane osobowe.

Jeżeli śmierć ubezpieczonego była następstwem nieszczęśliwego wypadku, konieczne będzie przedłożenie ubezpieczycielowi kopii protokołu powypadkowego.

 

Materiał zrealizowany przy współpracy z partnerem.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content