play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Odwilż, roztopy i deszcz. Stany wód w rzekach mocno się podnoszą

today3 lutego 2021

Background

Pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie – od intensywnych opadów śniegu, przez silne mrozy, aż do odwilży i roztopów. Dzisiaj spodziewana jest drastyczna zmiana poziomu wody w rzekach. W nocy natomiast mocno powieje.

Na plusie – aż do niedzieli. Słupki rtęci potrafią przez kilka dni spaść lub podnieść się o kilkadziesiąt stopni. Dziś było blisko siedmiu na plusie, podobnie będzie jutro. Wszystko przez napływ na teren Polski ciepłego powietrza polarnego morskiego. Nieco chłodniej – koło 0 stopni – będzie dopiero w nocy z piątku na sobotę. W weekend  prognozowane są przelotne opady śniegu z deszczem. To niestety oznacza, że ponownie zrobi się na drogach bardzo niebezpiecznie. W górach natomiast będzie padał śnieg.

To jeszcze nie powódź, jednak roztopy i deszcz podniosą w najbliższych godzinach gwałtownie poziomy wód w śląskich rzekach  – ostrzegają służby kryzysowe wojewody śląskiego. Miejscami mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze – a na Brynicy alarmowe.

Do tego wieczorem będzie mocno wiało. Siła wiatru zwłaszcza w górach ma dochodzić do 70 km/h. Ostrzeżenie pierwszego stopnia o nadchodzącym silnym wietrze dla powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego wydał IMGW. 

Dlatego przypominamy by nie parkować samochodów pod drzewami. Przed wyjściem z domu warto dobrze pozamykać okna a z werand i balkonów zabrać przedmioty, które porwane przez wichurę mogą komuś wyrządzić krzywdę lub narobić strat.

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content