play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Ognisko epidemiczne wygaszone. Zakonnice z Katowic zakończyły izolację

today27 maja 2021

Background

Ognisko wygaszone. Skończył się czas izolacji sióstr z Katowic, w których domu zakonnym przed miesiącem wykryto indyjski wariant koronawirusa. Izolacja pozwoliła zneutralizować zagrożenie rozszerzenia się niebezpiecznej mutacji SARS-CoV-2.

To już koniec izolacji zakonnic i bezdomnych z Katowic, którzy byli zakażeni indyjską odmianą koronawirusa. Jak potwierdziła naszemu reporterowi rzeczniczka wojewody śląskiego, Alina Kucharzewska, ostatnia z zakażonych sióstr ma negatywny wynik testu:

– Po blisko miesiącu 25 osób, które przebywały w Zakonie Sióstr Kalkutek w Katowicach, wreszcie może wyjść z izolacji. Dzisiaj odbyło się kolejne pobieranie wymazów pod kontem obecności koronawirusa i wszystkie osoby uzyskały wynik ujemny. Również jedna z sióstr, która w ostatnich dwóch tygodniach miała utrzymujący się wynik dodatni uzyskała wynik ujemny. To oznacza, ze wszystkie osoby wróciły już do zdrowia a ognisko zostało wygaszone przez służby sanitarne. 

Sytuacja była poważna, bo zakażonych łącznie było aż 38 osób. Jednej z sióstr nie udało się uratować.

Wariant indyjski to jedna z mutacji koronawirusa. W różnych częściach świata SARS-CoV-2 ewoluował w różny sposób. Scharakteryzowano miedzy innymi wariant południowo-amerykański, czy brytyjski – to ten ostatni stanowił lwią część infekcji potwierdzanych w naszym kraju w trzeciej fali pandemii. Najnowsze doniesienia mówią także o wariancie brazylijskim. Wirusolodzy z Brazylii odkryli tam  mutację która jest odporna na przeciwciała pojawiające się po przejściu choroby. Szczep ten od kilku miesięcy dziesiątkuje brazylijską populację. Jest też bardziej zaraźliwy. Ameryka Południowa jest obecnie tym regionem świata, w którym liczba nowych infekcji najbardziej gwałtownie rośnie w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.

W Polsce ostatniej doby wykryto ponad 1200 kolejnych zakażeń wirusem SARS-CoV-2.  Infekcji nie przeżyło 135 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 30 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 105 osób.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content