play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Indyjska odmiana wirusa w Katowicach. Będą zmiany dla podróżnych

today4 maja 2021

Background

Co najmniej 16 przypadków indyjskiej odmiany wirusa w Polsce w tym kilka na Śląsku. Potwierdził to na konferencji pełniący obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego, Krzysztof Saczka. Ministerstwo Zdrowia reaguje i wprowadza nowe restrykcje dla podróżnych.

-W Domu Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach pojawiło się 10 osób ze schorzeniami układów oddechowych. Badanie potwierdziło, że te osoby są dodatnie. Natomiast wywiad epidemiologiczny potwierdził, że część sióstr z tego zgromadzenia brała udział w rekolekcjach w Zambrowie pod Warszawą i na tych rekolekcjach była jedna siostra zakonna z Indii. – Mówił podczas konferencji Krzysztof Saczka,  P.O. GIS.

Osoby z dodatnim wynikiem trafiły już na 14 dniową kwarantannę. Teraz zarówno w Katowicach jak i podwarszawskim Zambrowie trwa testowanie wszystkich osób które mogły mieć kontakt z zakażonymi.

Na nowe doniesienia o kolejnych dwóch ogniskach zareagowało Ministerstwo Zdrowia. Zdaniem szefa tego resortu, Adama Niedzielskiego, powodem takiego obrotu sprawy były niewystarczające reżimy obowiązujące przy przekraczaniu granic:

-Oba ogniska powstały przy stosowaniu tych procedur, które obowiązują w tej chwili i wymagają albo pójścia na kwarantannę albo wykonania w ciągu 48 godzin testu, który przy wyniku negatywnym zwalnia z takiej kwarantanny. […] Osoba która podróżowała z Indii miała wykonany ten test w ciągu 48 godzin po przyjeździe i ten test niestety dał wynik negatywny

Dlatego by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa w życie wejdą nowe zasady dla podróżnych. A mianowicie obowiązkowa kwarantanna dla przyjeżdżających z Indii, Brazylii i RPA.

-Wszystkie osoby przyjeżdżające z tych trzech destynacji będą automatycznie poddawane kwarantannie bez możliwości zwolnienia testem wykonanym w ciągu 48 godzin po przyjeździe. Dopiero po 7 dniach te osoby będą mogły wykonać test po to by być z kwarantanny zwolnionym. 

Minister Adam Niedzielski dodał, że wciąż musimy być przygotowani do kolejnej fali epidemii, o ile nowe mutacje nie znajdą się w zakresie ochrony szczepień.

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content