play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Ogólnopolskie dyktando w tym roku w wersji online. Trwają zapisy

today28 września 2020

Background

Ogólnopolskie dyktando w tym roku w wersji online. Trwają zapisy. Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny Dyktando 2020  w ty roku odbędzie się w wersji elektronicznej.  Największa w Polsce klasówka z ortografii rozpocznie się 25 października. Organizatorzy przewidują, że weźmie w niej udział nawet 2000 uczestników. Zamiast długopisów będą używać klawiatury. Zarejestrowani uczestnicy napiszą dyktando za pośrednictwem specjalnie stworzonej witryny internetowej, w której wprowadzone zostały zabezpieczenia przeciwko ewentualnym nadużyciom. Rejestracja do udziału w konkursie trwa do 4 października.

Ogólnopolskie dyktando w tym roku w wersji online. To zupełna nowość dla stworzonego przez śp. Krystynę Bochenek konkursu. Zamiast spotkania tysiąca uczestników nad kartą papieru w sali Miasta Ogrodów, dwa tysiące osób zasiądzie przed swoimi monitorami, żeby zmierzyć się z zawiłościami polskiej ortografii.

Miejsce pisania narodowej klasówki będzie więc wirtualne, na stronie internetowej www.dyktando.info.pl. To tam, 25 października punktualnie o godz. 11.00, dla zarejestrowanych uczestników tekst dyktanda przeczyta prof. Andrzej Markowski z Rady Języka Polskiego. Uczestnicy będą je wpisywać do specjalnego internetowego formularza, gdzie nie będzie działać jakakolwiek autokorekta. System będzie też rejestrował wszystkie wyjścia kursora poza okno tekstowe, gdyby któryś z uczestników uległ pokusie sprawdzenia czegoś w Internecie. Zresztą czasu wystarczy tylko na napisanie tekstu i szybkie sprawdzenie. Potem tekst zostanie automatycznie przesłany jurorom.

– Choć zmianę formuły konkursu wymogła na nas pandemia, Dyktando online to także ogromna szansa na rozpropagowanie jego idei w całym kraju. Dzięki wirtualnej formie klasówkę będzie pisać faktycznie cała Polska – mówi Piotr Zaczkowski, dyrektor Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek, organizatora konkursu.

Zapisy na konkurs potrwają do 4 października lub wyczerpania się limitu wirtualnych miejsc (wprowadzonego z przyczyn technicznych). 11 października wszyscy chętni i zarejestrowani uczestnicy będą mogli napisać dyktando próbne, żeby przetestować internetową platformę, na której zmierzą się już na poważnie dwa tygodnie później.

Choć konkurs będzie wirtualny, tytuł Mistrza Ortografii i główna nagroda są jak najbardziej realne. Główna nagroda odpowiada charakterowi tegorocznej edycji – jest nią laptop.

Współorganizatorami konkursu są: Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN oraz Fundacja im. Krystyny Bochenek.

 

fot. zdjęcie poglądowe pixabay.com

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content