play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Radzionków

Poszukiwane stare odmiany śliwy, wiśni i czereśni

today29 stycznia 2020

Background

Poszukiwane stare odmiany śliwy, wiśni i czereśni. Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie kontynuuje akcję ratowania starych odmian drzew owocowych. W tym roku poszukiwane są przede wszystkim grusze, wiśnie, czereśnie i śliwy, ale także jak i poprzednio – jabłonie.  Następnie zostaną one zaszczepione na ogrodowych podkładkach, częściowo zasilając kolekcję  Ogrodu, a częściowo zostaną zwrócone ich właścicielom oraz podarowane innym osobom, chętnym do ich uprawy.

Chcieliśmy poszerzyć naszą działalność o drzewa pestkowe, które są trudniejsze do szczepienia, ale chcemy spróbować je zachować. Zaszczepione drzewka zostaną posadzone w szkółce. Jeśli ktoś z właścicieli będzie chciał, to sadzonki do niego wrócą. Resztę tradycyjnie rozdamy– mówi Agata Smieja z radzionkowskiego Ogrodu.

Zrazy z czereśni, wiśni oraz śliw- czyli zeszłoroczne gałązki z czterema pąkami,  będą pobierane w wybranych dniach w pierwszym tygodniu lutego. Zrazy jabłoni i grusz będą pobierane w wybranych dniach w pierwszym tygodniu marca. Ponadto w ostatnim tygodniu marca zaplanowano kurs szczepienia drzew owocowych, który odbędzie się w Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej w Radzionkowie.

Aby wziąć udział w akcji wystarczy odciąć gałązkę z czterema pąkami, zwaną ZRAZEM i wysłać na adres Ogrodu w Radzionkowie. Jest także możliwość, aby pracownicy ogrodu, po wcześniejszym umówieniu, przyjechali do sadu, w którym znajdują się stare odmiany drzew pestkowych. Właścicieli starych drzew prosimy o kontakt z Ogrodem botanicznym: tel.: 536 330 776 (dni powszednie godz. 7.00 – 15.00) lub e-mail: ogrodradzionkow@sibg.org.pl.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content