play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Radzionków

Ogród Botaniczny w Radzionkowie ponownie zamknięty

today24 kwietnia 2020

Background

Ogród Botaniczny w Radzionkowie zamknięty. Dzisiaj Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie  ponownie został zamknięty do odwołania. 20 kwietnia w związku poluzowaniem przepisów ograniczających dostęp do parków i lasu, otwarto również bramy radzionkowskiego Ogrodu, który znajduje się na Księżej Górze. Tymczasem okazało się, że ogrody botaniczne jako instytucje, klasyfikowane są jak biblioteki, archiwa, czy muzea. Dokładna interpretacja prawna rozporządzenia Rady Ministrów wskazuje na to, że instytucje ujęte w Polskiej Klasyfikacji Działalności, związane z kulturą, w tym ogrody botaniczne nadal podlegają ograniczeniom. 

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii do 19 kwietnia zakazano korzystania z ogrodów botanicznych. Z kolei 20 kwietnia ten zakaz nie został powtórzony, co zostało zinterpretowane, że ogrody botaniczne ponownie mogą zostać udostępnione dla zwiedzających.

W związku z tym podjęto decyzję o otwarciu Śląskiego Ogrodu Botanicznego z zachowaniem wszystkich obostrzeń związanych z pandemią, w tym m.in. zakrywanie nosa i ust, zachowanie 2-metrowej odległości od drugiej osoby.

Niestety, dokładna interpretacja prawna wspomnianego rozporządzenia (§ 8. 1.) wskazuje na to, że instytucje ujęte w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 91.0 nadal podlegają ograniczeniom (wśród tych jednostek są biblioteki, archiwa, muzea oraz pozostała działalność związana z kulturą w tym ogrody botaniczne).

Stosując się do takiej interpretacji Rozporządzenia z dnia 20 kwietnia 2020 r., podjęto decyzję o ponownym zamknięciu Śląskiego Ogrodu Botanicznego do odwołania.

źródło: FB http://Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie

fot.pixabay.com

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content