play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Ogromne problemy Jastrzębskiej Spółki Węglowej!

today21 sierpnia 2020

Background

Ogromne problemy JSW! Jastrzębska Spółka Węglowa w pierwszym półroczy odnotowała niemal miliard złotych strat. To efekt kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, która spowodowała zmniejszenie popytu na węgiel i koks oraz wpłynęła na spadek cen tych surowców.

Pandemia koronawirusa oraz utrzymujące się niskie ceny węgla metalurgicznego (koksowego) mocno wpłynęły na półroczne wyniki Grupy Kapitałowej JSW. Grupa odnotowała w pierwszej połowie 2020 roku 973,8 mln zł straty netto. Dla porównania, w tym okresie przed rokiem zanotowała ponad 500 mln zł zysku.

Ceny węgla metalurgicznego i koksu za sześć pierwszych miesięcy tego roku osiągnęły odpowiednio 487,78 zł za tonę i 792,98 zł za tonę. Przychody ze sprzedaży Grupy Kapitałowej JSW w pierwszym półroczu 2020 roku wyniosły 3,5 mld zł i były o 26,5 proc. niższe niż w analogicznym okresie 2019 roku. To efekt mniejszej sprzedaży i niższych cen sprzedaży węgla, koksu oraz węglopochodnych. Uzyskane przez GK JSW średnie ceny sprzedaży węgla metalurgicznego były niższe o 30,4 proc., węgla do celów energetycznych o 8 proc., a koksu o 31 proc.

Koszty poniesione przez spółkę na walkę z pandemią wyniosły blisko 73 miliony złotych, z czego ponad 65 milionów złotych to koszty pracy.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content