play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Ogrzewanie tunelu foliowego – kiedy rozważyć?

today8 września 2021

Background

Pogoda w Polsce jest coraz bardziej nieprzewidywalna. Już wiosną i jesienią temperatura potrafi spaść w nocy poniżej 0 stopni. Dla nieprzygotowanych ogrodników oznacza to utratę warzyw, owoców lub kwiatów pielęgnowanych długie miesiące. Na ratunek przychodzą ogrzewane tunele foliowe.

Nie wszystkie rośliny wymagają uprawy w specjalnych warunkach. Większość z nich przetrwała tysiące lat bez pomocy człowieka. Jednak ochrona najcenniejszych okazów pod folią na pewno im nie zaszkodzi, a tobie pozwoli zachować spokój przy gwałtownych zmianach pogody.

Solidne tunele foliowe zapewniają roślinom bezpieczeństwo podczas wiatru, deszczu, niskich temperatur, a nawet gradobicia. Szklarnia ogrodowa foliowa tworzy idealny mikroklimat dla rosnących w niej upraw. Ogrzewanie tunelu foliowego pozwala na dojrzewanie sadzonek przez cały rok i zwiększa plony! Łatwe w montażu i o różnych rozmiarach tunele ogrodnicze znajdziesz na Dollo.pl.

Ogrzewanie tunelu foliowego – polecane sposoby

Już podczas wyboru miejsca na namiot foliowy w ogrodzie warto wziąć pod uwagę czynniki, które zapobiegną nadmiernym stratom ciepła. Szklarnia ogrodowa foliowa powinna być osłonięta od wiatru, dlatego najlepiej ustawić ją pomiędzy budynkami lub tuż koło nich. Przy tym wybrane miejsce musi być dobrze nasłonecznione. Jednak jesienią i zimą właściwe ustawienie nie wystarczy, aby zapewnić odpowiednią temperaturę w środku namiotu.

Równie duże znaczenie ma materiał, z którego wykonana jest szklarnia. Solidne tunele foliowe wytwarzane są z tworzywa PCV, które jest odporne na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Dodatkowo najlepiej sprawdza się w kwestii utrzymywania odpowiedniego poziomu temperatury wewnątrz konstrukcji.

Najszybszym sposobem na ogrzanie tunelu foliowego w chłodne dni jest założenie warstwy ochronnej w postaci folii termoizolacyjnej. Jeśli nastąpił nagły spadek temperatury, możesz tymczasowo zastosować zwykłą folię bąbelkową. Owiń ją wokół namiotu z najwyższą starannością i uszczelnij konstrukcję tunelu foliowego.

Nie zapominajmy, że gleba również pochłania cenne ciepło. Zimą warto przy gruncie rozłożyć agrowłókninę, folię perforowaną lub słomę. Bardziej naturalnym sposobem jest rozrzucenie kompostu. Podczas rozkładu nie tylko wytwarza on ciepło, ale także związki organiczne wspomagające wzrost roślin.

Inną naturalną metodą na podwyższenie temperatury jest umieszczenie wewnątrz tunelu foliowego przedmiotów, które mają właściwości magazynowania i późniejszego uwalniania zebranego w ciągu dnia ciepła. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są beczki z wodą. Podobnie sprawdzą się duże kamienie czy kostka brukowa.

Niektórzy hodowcy stawiają na profesjonalne metody ocieplania – konstrukcję tunelu foliowego wyposażoną w instalację grzewczą lub doprowadzoną z zewnątrz za pomocą węży. Mniej kompleksowo działa wstawienie do szklarni specjalnego piecyka gazowego. Dobrze sprawdzi się w przypadku mniejszych tuneli ogrodowych.

Kiedy ogrzewać tunele ogrodnicze?

W tunelach foliowych zazwyczaj uprawia się ciepłolubne rośliny, które wymagają wyższych temperatur. Zaliczają się do nich warzywa takie jak pomidor, ogórek, fasolka szparagowa, marchew, dynia i wiele innych. Fani kwiatów ozdobnych również docenią solidny tunel ogrodniczy, który ochroni delikatne pąki i łodygi przed wiatrem.

Nie ma odgórnie wyznaczonej daty, kiedy najlepiej rozpocząć ogrzewanie szklarni ogrodowych. Jesienią musisz śledzić prognozę pogody i wybrać moment, gdy temperatura zacznie spadać poniżej 12 stopni. Dzięki dodatkowym rozwiązaniom grzewczym obniżysz ubytki ciepła o 30%!

Materiał przy współpracy z partnerem

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content