play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

O manifestacji anty-LGBT w Katowicach: Policjanci bezczynnie się przyglądali

today25 sierpnia 2020

Background

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych domaga się ukarania wszystkich uczestników piątkowego zgromadzenia które odbyło się w Katowicach. Organizacja chce też by prokuratura zbadała czy policjanci zabezpieczający manifestację właściwie wykonali swoje obowiązki.

Zatrzymanie jednego hajlującego to za mało. Twierdzi Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Chodzi o piątkowy marsz anty-LGBT w Katowicach. W trakcie którego kilku uczestników miało nawoływać do faszyzmu. Ośrodek złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez, nie jednego, a wszystkich uczestników manifestacji.

Składamy zawiadomienie w tej sprawie ze względu na to, że policja ograniczyła się do zatrzymania jednej osoby która wznosiła rękę w hitlerowskim pozdrowieniu. A z tego co wiemy to była więcej niż jedna osoba. Było ich przynajmniej kilka. A poza tym cały tłum skandował hasła, które propagują totalitarny ustrój państwa.

Mówi Prezes Ośrodka Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Konrad Dulkowski. Dodaje, że tej samej sprawie wysłano też zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków służbowych przez policję. Organizacja chce by sprawę zachowania funkcjonariuszy zbadała prokuratura. Zdaniem władz ośrodka policjanci byli zbyt opieszali.

Przez kilkadziesiąt minut po prostu przyglądali się temu. Żaden funkcjonariusz nie zareagował. Nikt nie został zatrzymany. Zgromadzenie nie zostało rozwiązane. Chociaż zdajemy sobie sprawę, że w innych przypadkach policja potrafi działać szybko, zdecydowanie a nawet brutalnie. W związku z tym dlaczego kiedy ewidentnie dochodziło do łamania prawa policjanci stali i przyglądali się temu bezczynnie.

Dodaje prezes Dulkowski. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków służbowych przez policjantów już zostało wysłane do Prokuratury Rejonowej w Katowicach.

Fot. Policja Śląska

 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content