play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Opozycja chce się włączyć do rozmów o przyszłości górnictwa

today24 września 2020

Background

Opozycja reaguje na sytuację w górnictwie. Przed Urzędem Wojewódzkim w Katowicach jej przedstawiciele apelowali do rządu o wspólne rozmowy, razem z ekspertami, na temat przyszłości branży.

Były marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, w Katowicach mówił tak:

-To sprawa 4 i pół  miliona mieszkańców województwa śląskiego. To sprawa ponad 35 milionów mieszkańców Polski, których interesuje żywotnie z czego będzie produkowany prąd, w jakich ilościach oraz kiedy osiągniemy ten zielony ład, kiedy tu będzie czyste powietrze…bo tak naprawdę wszystkim nam o to tutaj chodzi. To bardzo ważne jest czy to będzie 2030, 2040, 2050 czy 2060. Chcemy znać jaka jest prawda.

W rozmowach powinien brać udział premier Mateusz Morawiecki, który jest przecież śląskim posłem, dodaje przewodniczący PO Borys Budka:

Na dole w śląskich kopalniach pozostaje kilkuset górników, którzy nie godzą się na kolejne oszustwa tego rządu w stosunku do sektora energetycznego i górniczego. Dziś w tym miejscu powinien stać pan premier Mateusz Morawiecki, poseł ze śląska.-

Rozmowy o przyszłości górnictwa i sektora energetycznego toczą się w Katowicach już trzecią dobę. Kolejne spotkanie strony rządowej ze związkowcami zaplanowano na 17:00. Nieoficjalnie mówi się, że może zostać wprowadzony niemiecki model transformacji branży, czyli powolne odchodzenie od węgla. Związki zawodowe chcą by tak się stało do 2060 roku. Strona rządowa chce odejść od węgla 10 lat wcześniej.

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content