play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Ósmy Gwarek dumnie prezentuje oblicze! Tarnogórskiej tradycji stało się zadość

today4 grudnia 2020

Background

Tradycji stało się zadość. Ósmy Gwarek, od dziś dumnie prezentuje swe oblicze w najstarszej dzielnicy Tarnowskich Gór – Starych Tarnowicach.

Jego autorem jest tarnogórski artysta Jerzy Lisek. Na podstawie wykonanej przez niego rzeźby, odlano powiększoną postać podziemnego kopacza.

-Pochodzę z tej dzielnicy – z Starych Tarnowic. Od dziecka ten świat Gwarków wydawał mi się ciekawy. Pamiętam nawet, że jako dziecko sprzedawałem makulaturę, żeby zarobić kilka złotych na bilet do sztolni Czarnego Pstrąga. Tam dało się poczuć atmosferę podziemnego świata gwarków – mówił Radiu Piekary, Jerzy Lisek.

 

Tarnogórskie Gwarki stoją już w centrum miasta: na ulicy Krakowskiej, przy Rynku, nieopodal dworca autobusowego, na Kaczyńcu i przy ulicy Opolskiej. W ubiegłym roku odsłonięto figurę w Reptach Śląskich, a dwa lata temu w Bobrownkach Śląskich.

-Najciekawsze jest to, że te postaci Gwarków, które widzimy – są projektu tarnogórzan. I to jest ważne! I to ma ten walor taki nasz tarnogórski, nasz regionalny. Jeśli chodzi o tę lokalizację, to jesteśmy w sercu Starych Tarnowic. Tu mamy najstarszy kościół na Górnym Śląsku wzniesiony ok. 1400 roku. Także myślę, że Gwarek stojący i sam obiekt zabytkowy to jest świetne powiązanie – mówiła Beata Kiszel, dyrektor Muzeum w Tarnowskich Górach.

Magistrat zapewnia, że środki na 9 już Gwarka zostały zabezpieczone w budżecie miasta. Stanie on tradycyjnie w Barbórkę 2021 roku.

 

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content