play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Osocze ozdrowieńców pilnie poszukiwane! Apel bytomskiego szpitala

today18 sierpnia 2020

Background

Osocze ozdrowieńców pilnie poszukiwane! Apel bytomskiego szpitala.  Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu apeluje o oddawanie osocza, które jest wykorzystywane przy leczeniu osób z COVID-19. Jak informuje RCKiK w Katowicach nie ma osocza ozdrowieńców grupy A i grupy AB.  Z tego powodu bytomski szpital zachęca wszystkie osoby, które już przechorowały COVID-19 i niedawno odebrały drugi negatywny wynik na zakażenie koronawirusem do oddawania osocza.

Osocze ozdrowieńców pilnie poszukiwane! Osocze ozdrowieńców jest jednym z niewielu leków, o których wiemy, że działa. I jeżeli go brakuje, to mamy poważny problem – mówi Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

Do apelu o oddawania  bezcennego komponentu leku na Covid- 19  dołącza się także Izabela Trepka.  Zastępca Dyrektora ds. Medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach która wyjaśnia, że obecnie szpitale przysyłają zapotrzebowanie na spore ilości osocza. – Jednak teraz nie posiadamy już osocza ozdrowieńców grupy A i grupy AB. Pozostało nam niewiele grupy 0 i grupy B – mówi Izabela Trepka.

Kto może oddać osocze?
Osoby, które już wyzdrowiały i mają dwa negatywne wyniki testów. Ważne, by do RCKiK zgłosić się jak najszybciej po wyzdrowieniu (najlepiej dwa tygodnie po ostatnim negatywnym wyniku), ponieważ właśnie wtedy w organizmie jest najwyższy poziom przeciwciał. Osocze jest pobierane od osób zdrowych w wieku od 18 do 60 lat, które nie mają chorób przewlekłych. Częściej jest pobierane od mężczyzn, ponieważ kobiety, które były w ciąży nie mogą podzielić się osoczem.
Z każdej donacji są przygotowywane trzy opakowania tego naturalnego leku. Jeśli mamy bardzo wysoki poziom przeciwciał, możemy oddać osocze maksymalnie pięć razy. Marek Cyl, wójt gminy Świerklaniec jest właśnie jedną z takich osób, a to oznacza, że pomógł aż 15 chorym. Zapewnia, że po każdej donacji czuł się bardzo dobrze, wręcz lepiej, bo taka forma pomocy – dzielenie się osoczem i krwią, daje poczucie spełnienia.
Osoby, które chciałyby pomóc chorym proszone są o kontakt z RCKiK w Katowicach, bo tam jest specjalistyczny sprzęt do pobierania osocza. Najlepiej jest zadzwonić: tel. 726 227 229. W trakcie rozmowy specjaliści przeprowadzą pierwszy wywiad. Można umówić się na dogodny termin, a także dostać wolne na dzień donacji i zapas czekolad. Kandydaci do oddania osocza przejdą też odpowiednie testy.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content