play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Ostatni dzwonek. Renta rodzinna dla studenta wymaga dostarczenia zaświadczenia

today23 października 2020

Background

Do końca października, studenci pobierający rentę rodzinną z ZUS, mają czas na dostarczenie zaświadczenia z uczelni do wniosku o kontynuowanie wypłaty renty. Kto tego nie zrobi, nie otrzyma pieniędzy za ten miesiąc.

Zaświadczenia nie muszą przedkładać ci studenci, którzy w pierwszym zaświadczeniu złożonym do ZUS mieli wskazany całkowity okres trwania nauki w szkole wyższej (np. 5 lat). Pozostali muszą pamiętać, by taki dokument złożyć w odpowiednim terminie, aby nie przepadła im wypłata renty rodzinnej za dany miesiąc.

Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia 16 roku życia. Jeśli jednak nadal się kształcą mogą ją otrzymywać maksymalnie do 25 roku życia (lub do końca roku akademickiego, jeżeli osiągnięcie wieku przypada na ostatni rok studiów).

– Edukację potwierdzają zaświadczenia ze szkoły lub uczelni. Zwykle są one wydawane na rok albo na programowy czas nauki. ZUS wypłaca rentę rodzinną za okres wskazany w zaświadczeniu, mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj.śląskiego.

Jeżeli uczelnia w pierwszym zaświadczeniu wskaże całkowity okres trwania nauki (np. studia 5-letnie), ZUS będzie wypłacał świadczenie przez cały ten czas. Może jednak w każdej chwili skontrolować, czy student faktycznie studiuje. Natomiast, gdy w zaświadczeniu nie został wskazany całkowity termin trwania nauki, to aby renta była wypłacana bez przerwy, należy najpóźniej w ciągu miesiąca od ostatniej wypłaty złożyć do ZUS-u wniosek o dalszą wypłatę renty wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki.

– Na złożenie dokumentów żacy mają czas do końca października. Jeśli student złoży zaświadczenie jeszcze w październiku, to otrzyma rentę rodzinną za ten miesiąc. Jeśli jednak spóźni się i dostarczy dokumenty później, czyli w listopadzie, to wypłata renty za październik przepadnie, dodaje rzeczniczka ZUS.

Osoby pobierające rentę rodzinną muszą też pamiętać, aby poinformować ubezpieczalnię o wcześniejszym przerwaniu lub zakończeniu nauki. Niesłusznie otrzymane świadczenie trzeba będzie potem zwrócić wraz z odsetkami.

źródło/foto: ZUS

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content