play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Ostrzeżeń nigdy dosyć: znowu próba oszustwa „na policjanta”

today4 czerwca 2021

Background

82-latka z Mysłowic padła ofiarą 49-letniego oszusta, który podając się za policjanta, wyłudził od niej 20 tys.zł. Na szczęście dla seniorki, moment przekazania pieniędzy widziała inna kobieta, która wezwała prawdziwych policjantów.

Złodziej został zatrzymany przez dzielnicowego, gdy wsiadał do taksówki. Teraz grozi mu 8 lat więzienia, a na wyrok sądu poczeka w areszcie. Seniorka odzyskała już swoje oszczędności.

Mysłowicka komenda poinformowała, że zatrzymany to 49-letni mieszkaniec Warszawy. Decyzją sądu na 3 miesiące trafił do aresztu. Do zdarzenia doszło w miniony wtorek po godzinie 16.00 . Wtedy to do komendy dotarł sygnał kobiety, która zgłosiła, że widziała jak starsza mieszkanka Mysłowic przekazywała na ulicy podejrzanemu mężczyźnie pakunek. Zgłaszająca obserwowała całą sytuację, a kiedy mężczyzna oddalił się z pakunkiem nawiązała rozmowę z seniorką. Gdy 82-latka przyznała jej, że przekazała rzekomemu policjantowi 20 tys.zł, kobieta natychmiast zadzwoniła na policję i podała bardzo dokładny rysopis oszusta.

Komunikat o zdarzeniu trafił do wszystkich patroli. Rozpoczęły się poszukiwania. Został zauważony przez dzielnicowego, gdy wsiadał do taksówki na ul. Towarowej. Nie wykonywał poleceń policjanta i stawiał opór, został więc obezwładniony i zakuty w kajdanki. Po chwili na miejscu pojawiło się wsparcie i oszust został doprowadzony do komendy. Stróże prawa znaleźli przy nim przekazane przez seniorkę pieniądze. Podejrzanemu grozi do 8 lat więzienia.

Policjanci nie wykluczają, że mężczyzna mógł dopuścić się podobnych przestępstw na terenie kraju. Będzie to dokładnie sprawdzane w postępowaniu.

Zdarzenie jest okazją do kolejnego przypomnienia:
– Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem;
– Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Telefon tego typu to próba oszustwa;
– Nigdy w takich sytuacjach nie należy przekazywać pieniędzy, nie podpisywać dokumentów, nie zakładać konta w banku i nie przekazywać nikomu danych, numerów PIN i haseł; Po takiej rozmowie natychmiast należy zadzwonić do kogoś bliskiego na sprawdzony, pewny numer i opowiedzieć o wszystkim;
– Należy poinformować organy ścigania! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce policji lub dzwoniąc na nr alarmowy 112.

źródło/foto: Śląska Policja

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content