play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Oświęcim: Szajka ZŁODZIEI TELEFONÓW z Rumunii w rękach policji!  

today28 lipca 2021

Background

Włamywali się do sklepów z elektroniką w całej Polsce i kradli najdroższe telefony! Wpadli, po włamaniu w Oświęcimiu w wyniku skoordynowanej akcji kryminalnych z kilku jednostek. W działaniach brali udział policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

 

Od kilku miesięcy, na terenie Polski dochodziło do kradzieży z włamaniem lub usiłowania włamania do dużych sklepów z elektroniką. Przestępcy kradli przede wszystkim drogie telefony komórkowe. Wszystko wskazywało na to, że za włamaniami stoi jedna i ta sama grupa. Technika włamań sprawców, w każdym przypadku była bardzo podobna.

Aby skoncentrować policyjne działania, w celu rozpracowania szajki została powołana specjalna grupa. Złożona z policjantów operacyjnych z Komendy Wojewódzkiej w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. A także Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz z przedstawicieli Komendy Głównej Policji, która koordynowała działania grupy.

Dokonane przez kryminalnych ustalenia operacyjne wskazywały na przestępczą szajkę z Rumunii. Sprawcy mieli co kilka, kilkanaście tygodni przyjeżdżać do Polski, gdzie dokonywali włamania do sklepów, z których kradli telefony. Po dokonanym przestępstwie sprawcy natychmiast wyjeżdżali z Polski.

W nocy z 24 na 25 lipca, około godziny 3:00, w Oświęcimiu doszło do włamania do jednego ze sklepów z elektroniką. Ze sklepu skradziono telefony (jak później ustalono) o wartości około 200 tysięcy złotych. Ochrona sklepu błyskawicznie powiadomiła o tym fakcie oświęcimską policję. Informacja o włamaniu od razu trafiła do policjantów z grupy operacyjnej.

Metoda działania wskazywała na rozpracowywaną grupę Rumunów. Rozpoczęły się intensywne poszukiwania i pościg za uciekającymi z miejsca zdarzenia. W ich wyniku przed godziną 6:00, w miejscowości Zelczyna na terenie powiatu krakowskiego, trzej mężczyźni jadący dwoma samochodami, zostali zatrzymani przez policjantów z krajowej ,,specgrupy” i oświęcimskich kryminalnych. W przeszukanych pojazdach ujawniono skradziony z oświęcimskiego sklepu towar.

Trójka zatrzymanych obywateli Rumunii w wieku 29, 37 i 42 lat usłyszała rankiem zarzuty kradzieży z włamaniem do sklepu w Oświęcimiu. Grozi im za to do 10 lat pozbawienia wolności. 25 lipca Sąd Rejonowy w Oświęcimiu, na wniosek miejscowej prokuratury, zastosował wobec podejrzanych tymczasowy areszt na 3 miesiące. Odzyskane tamtej nocy mienie wróciło do sklepu w Oświęcimiu.

Fot: Policja Śląska

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content