play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Oświetlenie uliczne w Sosnowcu. Finał wielkiej modernizacji

today5 lutego 2020

Background

Sosnowiec rozpoczyna drugi etap modernizacji oświetlenia ulicznego. Będzie to kontynuacja zakończonego we wrześniu 2018 r., wartego prawie 15 mln zł projektu, polegającego na wymianie opraw przydrożnych latarni. Miejsce wysłużonych lamp sodowych i rtęciowych zajmuje stopniowo technologia LED. W sumie miasto wymieniło już 7 694 oprawy. Kontynuacja prac oznacza realizację największego w Polsce projektu związanego z modernizacją oświetlenia ulicznego.

Drugi etap obejmuje nie tylko wymianę samych punktów świetlnych, ale również słupów oświetlenia. W sumie inwestycja obejmie 6 071 opraw i prawie 1 600 słupów. – Zakres prac obejmuje wymianę wraz z zabezpieczeniem i przewodami zasilającymi na nowe oprawy typu LED oraz wymianę słupów betonowych na 665 stalowych oraz 907 aluminiowych anodowanych. Umowa opiewa na 15,6 mln zł, tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Zadaniem wykonawcy jest także wyposażenie nowych opraw w sterowniki zintegrowane z systemem sterowania oświetlenia, dzięki któremu gmina może monitorować oraz regulować natężenie oświetlenia w zależności od potrzeb, podnosząc przy tym efektywność. Przed podjęciem prac, wykonawca – firma FBSerwis – zobowiązana jest również do stworzenia projektu modernizacji oświetlenia, w tym przygotowywania dokumentacji techniczno-projektowej do każdej z ok. 140 szaf oświetlenia ulicznego.

– Obserwując efekty naszej pracy w innych gminach i miastach, możemy śmiało powiedzieć, że modernizacja oświetlenia to jedne z lepszych inwestycji, jakie mogą poczynić samorządy, mówi Artur Pielech, prezes FBSerwis SA. – Nowoczesne oświetlenie to nie tylko znaczące oszczędności, zarówno na energii, jak i kosztach przyszłej konserwacji, ale również czystsze powietrze dzięki mniejszej emisji szkodliwych pyłów, w tym CO2, dodaje wykonawca.

Kolejny etap zakończy właściwie unowocześnienie miejskiego oświetlenia, ponieważ modernizacje przejdzie 13 764 opraw (99% ). W postępowaniu przetargowym, poza środkami unijnymi miasto postanowiło z własnych środków zwiększyć liczbę wymienianych słupów. Stąd do 1 000 tych, na które miasto zdobyło dofinansowanie, wymianą objętych będzie jeszcze blisko 600. To zagwarantuje wymianę praktycznie na całym ciągu ulic.

Dzięki modernizacji, pobór mocy zostanie zredukowany o ponad 63%, a całkowite zużycie energii zmniejszy się o ok.75%, co wpłynie pozytywnie na koszty oświetlenia ponoszone przez gminę Sosnowiec. Obniży się przy tym emisja dwutlenku węgla o ponad 2,6 tys. ton w skali roku, czyli o ponad 75%. Aby kontynuować projekt miasto musiało odkupić od spółki Tauron Dystrybucja 7 315 opraw oświetleniowych w tym 1 462 na słupach Tramwajów Śląskich. Tauron nadal jest właścicielem ok. 5 100 punktów świetlnych w większości na sieci skojarzonej, czyli takiej, która nie może być sprzedana miastu.

Inwestycja będzie realizowana do końca 2021 roku i obejmie całe miasto, Nowe słupy wraz z oprawami pojawią się m.in. wzdłuż sosnowieckiego odcinka DK94 (od estakady nad torami PKP do granicy z Dąbrową Górniczą), Braci Mieroszewskich, Rydza Śmigłego, Koszalińskiej wraz z osiedlem, al. Blachnickiego, Wawel, Regulacyjna. Z kolei same oprawy będą wymieniane m.in. na: Mikołajczyka, Wileńskiej, całym osiedlu Naftowa, Wojska Polskiego, Białej Przemszy, większości ulic w Zagórzu i Środuli i Sielcu.

źródło/foto: UM Sosnowiec

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content