play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Oszukali ponad 200 osób. Wyłudzili ponad 1,7 miliona złotych. Jest akt oskarżenia

today27 stycznia 2021

Background

Oszukali setki osób i wyłudzili 1,7 miliona złotych. Gotowy jest akt oskarżenia przeciwko dwóch obywatelom Rumunii. Byli zamieszani w międzynarodową grupę przestępczą.

Ze śledztwa prowadzonego przez śląski oddział Prokuratury Krajowej w Katowicach wynika, że oskarżeni oszukali 231 osób.
Działali w międzynarodowej grupie przestępczej. Wyłudzali pieniądze od ludzi z kilku europejskich krajów oferując im towary i usługi, których oszukani klienci nie otrzymywali. W ten sposób wyłudzili 1,7 miliona złotych i pond 8,5 tysiąca euro. Tylko część z tych środków udało się odzyskać i potraktować jako dowody rzeczowe w dochodzeniu prokuratora.

Później dopuszczali się tzw. prania brudnych pieniędzy. Najpierw założyli kilkadziesiąt  numerów rachunków jako obywatele Francji. Następnie wyłudzone pieniądze transferowali pomiędzy kontami założonymi w kilku europejskich krajach, starając się w ten sposób udaremnić lub znacząco utrudnić ujawnienie przestępczego źródła pozyskiwania tak dużych środków.

Śledztwo w tej sprawie prowadziło Centralne Biuro Śledcze Policji. Wobec oskarżonych obywateli Rumunii zastosowano areszt tymczasowy. Grozi im dziesięć lat więzienia.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content