play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Piekary Śląskie

Oszukiwali podając się za policjantów. Kolejni członkowie gangu w rękach policji

today16 września 2021

Background

Kryminalni z KWP w Katowicach zatrzymali kolejne cztery osoby działające w gangu oszustów. 43-letni przywódca, kierujący grupą z Wielkiej Brytanii, wpadł w ręce śledczych razem ze swoimi wspólnikami w styczniu tego roku. W sumie policjanci zatrzymali już 15 osób, zabezpieczając na poczet przyszłych kar i grzywien ponad 400 tys. zł. 

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach,  pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, zatrzymali na terenie Legnicy i Łodzi trzy kobiety w wieku od 28 do 37 lat i 48-letniego mężczyznę. Osoby te są podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, dokonującej oszustw na tzw. „policjanta”.  Sprawcy działali w okresie od września 2019 do stycznia 2021 roku na terenie całego kraju w zorganizowanej grupie przestępczej. Współpracując z szefem grupy, dzwonili oni do swoich przyszłych ofiar i podając się za policjanta. Informowali przy tym, że znajdujące się na ich kontach bankowych pieniądze są zagrożone. Fałszywy policjant przekonywał swoich rozmówców, że Policja namierzyła szajkę oszustów, jednak by oszczędności były bezpieczne, należy wypłacić je z konta i przekazać stróżom prawa, którzy przechowają pieniądze i oddadzą je po zakończeniu czynności. Po pieniądze w umówione miejsce przychodzili podający się za policjantów wspólnicy 43-latka.

Całą czwórkę podejrzewa się też o tzw. pranie brudnych pieniędzy pochodzących z tego procederu. W wyniku przeszukań znaleziono dokumentację i zabezpieczono ją jako dowody w sprawie oraz pieniądze w kwocie 20 tysięcy złotych.

Jest to już piąta realizacja w tej sprawie. Dotychczas kryminalni zatrzymali 15 osób, w tym 43-letniego lidera grupy przestępczej, który z terenu Wielkiej Brytanii kierował całym procederem. Na poczet przyszłych kar i grzywien śledczy zabezpieczyli również mienie o wartości ponad 400 tysięcy złotych.

W sprawie tej nadal trwają czynności, a policjanci planują kolejne zatrzymania.

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content