play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Oszustwa i pranie pieniędzy. Sprawą zajmuje się prokuratura

today26 września 2022

Background

Oszustwa i pranie pieniędzy znajdują się wśród zarzutów, które przedstawiono członkom grupy przestępczej. Pokrzywdzeni zostali obywatele z 80 krajów świata.

Straty w wysokości 27 milionów złotych, „lewe” dokumenty i czterech oskarżonych w sprawie, którą bada śląski wydział Prokuratury Krajowej.

Oszustwa i pranie pieniędzy pod lupą służb

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się oszustwami i praniem pieniędzy. Prokurator oskarżył 5 osób, w tym 3 obywatelstwa kameruńskiego, obywatela polskiego pochodzenia kameruńskiego oraz obywatelkę Polski.

Zakładali rachunki bankowe na „lewe” dokumenty

Śledztwo nadzorowane przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach dotyczyło zorganizowanej, międzynarodowej grupy przestępczej, której członkowie zakładali rachunki bankowe na podstawie podrobionych, przerobionych lub skradzionych albo utraconych dokumentów tożsamości. Następnie przyjmowali na te rachunki bankowe środki pieniężne pochodzące z oszustw popełnionych na szkodę firm i osób fizycznych z terytorium całego świata.

Prokuratorskie zarzuty

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzucił 4 osobom udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 § 1 kk, posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami tożsamości w celu zakładania rachunków bankowych, na które następnie przyjmowano środki pochodzące z oszustw kwalifikowane z art. 270 § 1 kk oraz „pranie pieniędzy” kwalifikowane z art. 299 § 1 kk. Osobom tym zarzucono również udział w oszustwach. Towarem oferowanym do sprzedaży przez sprawców oszustw, były najczęściej środki ochrony związane z pandemią COVID-19.

Za zarzucone czyny oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat.

Na wniosek prokuratora wobec 4 oskarżonych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

1600 rachunków bankowych i szkoda na 27 milionów złotych

W trakcie śledztwa prokurator ustalił w przestępczym procederze było wykorzystywanych łącznie blisko 1600 rachunków bankowych założonych na podstawie dokumentów tożsamości obcych państw, w tym przede wszystkim afrykańskich, a także z wykorzystaniem dokumentów sfałszowanych.  W toku postępowania prokurator ustalił, że oskarżeni dopuścili się oszustw na kwotę prawie 27 milionów złotych.

Pokrzywdzeni z blisko 80 państwa świata

Prokurator dokonał blokady środków pieniężnych na rachunkach bankowych w łącznej kwocie 9 milionów złotych. Zabezpieczone pieniądze systematycznie są zwracane pokrzywdzonym firmom i osobom fizycznym z blisko 80 państw świata.

Ponadto na poczet przyszłych kar prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych na mieniu oskarżonych w łącznej kwocie blisko 1,5 miliona złotych.

Źródło: Śląski Wydział Prokuratury Krajowej

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content